Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej upamiętni jubileusz 20-lecia obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 26 listopada w tamtejszej bazylice metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi dziękczynną mszę św.
„Po mszy świętej w bazylice odbędzie się uroczysty koncert. Przed publicznością wystąpi Krakowska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego wraz z solistą Marcinem Wolakiem, barytonem” – poinformował rzecznik sanktuarium, bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski.
Jak dodał, w Kalwarii Zebrzydowskiej od 25 do 27 listopada odbędzie się doroczne spotkanie osób, które zarządzają obiektami z listy UNESCO w Polsce.
O. Tarsycjusz przypomniał, że manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 1 grudnia 1999 r.
„Jest on świadectwem religijności i kultury oraz pierwszą +wielką kalwarią+ w Polsce. Kryterium decydujące o wpisie obiektu mówi o integralności naturalnego krajobrazu, który został wykorzystany do kultu Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny w formie alei i kaplic. Piękno krajobrazu i architektury łączy się harmonijnie z walorami duchowymi” – podkreślił rzecznik sanktuarium.
Sanktuarium powstało na początku XVII w. z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego, który przekazał opiekę nad miejscem bernardynom. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-1609. Wokół świątyni wybudowano Dróżki, które przypominają kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.
Sanktuarium jest jednym z największych miejsc kultu Męki Pańskiej oraz Najświętszej Maryi Panny. Rokrocznie pielgrzymuje tam ok. 2 mln wiernych.
Do Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymowali papieże: Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ krap/