Średniowiecze

23.07.2016 aktualizacja 15.09.2016

ŚDM: Średniowieczna figura Matki Bożej Łokietkowej z Wiślicy wydrukowana w 3D

Figura Matki Bożej Łokietkowej z Wiślicy datowana na XIII wiek, została skopiowana dzięki nowoczesnym technologiom 3D. Reprodukcja stanęła na modlitewnym placu w Wiślicy, gdzie spotkali się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, przebywający w diecezji kieleckiej.

Jak powiedział PAP koordynator ds. ŚDM w diecezji kieleckiej podczas przygotowań do spotkania pojawił się pomysł, by młodzi modlili się, tak jak od pokoleń robią to nasi rodacy przy różnych kapliczkach wiejskich i przydrożnych krzyżach.

Wykorzystując nowoczesne technologie, na placu modlitewnym w Wiślicy stanęła kapliczka, której centralnym elementem jest wierna kopia kamiennej figury Matki Bożej Łokietkowej, która znajduje się w pobliskiej, gotyckiej bazylice.

W przedsięwzięcie zaangażował się Instytut Designu w Kielcach. „Dzięki pomocy pana Janusza Wójcika wykonaliśmy najpierw skan figury Matki Bożej Łokietkowej, a później w systemie 3D została wyprodukowana kopia” – powiedział ks. Sarek.

Rzeczywiście, kopia figury w swojej formie nie odstaje od pierwowzoru, o którym wspominają dawne kroniki przywołujące postać pielgrzymującego do Wiślicy Władysława Łokietka.

„Momentem historycznym, o którym wiadomo, związanym z figurą Matki Bożej w Wiślicy jest osoba księcia Władysława Łokietka, który będąc w zagrożeniu życia przybył tutaj do Madonny, aby modlić się. Ta pozwoliła mu później wrócić do ojczyzny, odzyskać swoje ziemie, a później stać się również pierwszym, porozbiorowym królem Polski” – mówił ks. Sarek. Dodał, że ta historia, wiele może powiedzieć współczesnym wiernym. „My też przychodzimy do Madonny, aby to, co jest rozbite w naszym życiu, scaliło się” – dodał.

Figura Matki Bożej Łokietkowej znana jest także, jako Madonna Uśmiechnięta.

Choć figura Matki Bożej w Wiślicy datowana jest przez historyków na XIII wiek, nie brakuje opinii, że zabytek może być jeszcze starszy. Można ją zobaczyć w prezbiterium gotyckiej bazyliki wiślickiej.(PAP)

mjk/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL