4,3 mln pielgrzymów z 80 krajów świata odwiedziło w 2018 r. sanktuarium na Jasnej Górze, a 124 tys. osób przybyło tam w 255 pielgrzymkach pieszych – poinformowali uczestnicy konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu tegorocznego sezonu pieszych pielgrzymek.
Konferencja prasowa "Polska pielgrzymuje" obyła się w czwartek w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zaznaczył, że w Polsce co trzecia osoba deklaruje, że choć raz odbyła pielgrzymkę. Co roku do miejsc pielgrzymkowych udaje się ok. 7 mln Polaków.
Według hierarchy najpopularniejszym celem pielgrzymów jest sanktuarium na Jasnej Górze, jednak popularne są także inne sanktuaria, jak Licheń, Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki i wiele innych.
"Pielgrzymki mają różne formy: są pielgrzymki piesze, rowerowe, rolkowe, autokarowe czy nawet samolotowe (...). Chrześcijanin ciągle jest w podróży, bo całe nasze życie jest pielgrzymką – wszyscy jesteśmy w drodze do Domu Ojca. Pielgrzymki są odzwierciedleniem tej prawdy, że jesteśmy w drodze – podkreślił.
Kierownik 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej o. Marek Tomczyk poinformował, że paulińska pielgrzymka jest określana mianem +pielgrzymki matki+, ponieważ z niej wyrastały inne pielgrzymki w naszej ojczyźnie.
"Nie jest najstarsza, ale jej fenomenem jest to, że pielgrzymuje w sposób ciągły. Pielgrzymi wyruszali na pątniczy szlak także w okresie zaborów oraz w czasie wojny" – wyjaśnił.
Poinformował, że tegoroczna 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza wyruszy w poniedziałek 6 sierpnia sprzed kościoła ojców paulinów św. Ducha w Warszawie.
"Hasło tegorocznego pielgrzymowania: +Jasnogórska Matka Życia+, nawiązuje do faktu, że 8 grudnia zostanie ustanowione przy naszym kościele sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Ponad 30 lat temu w kościele pw. Ducha Świętego podjęto po raz pierwszy dzieło duchowej adopcji, które kontynuujemy aż do dzisiejszego dnia" – podkreślił duchowny.
O. Tomczyk dodał, że pielgrzymi będą prosić Boga o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i dziękować za 40. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. "Papież powiedział wówczas, że jeśli chcemy usłyszeć, jak bije serce narodu, to możemy usłyszeć je właśnie w tym miejscu, na Jasnej Górze" – przypomniał.
Wyjaśnił, że ze statystyk prowadzonych przez oo. paulinów wynika, że w roku 2018 do częstochowskiego sanktuarium przybyło ok. 4,3 mln pielgrzymów, z czego ponad 124 tys. w 255 pielgrzymkach pieszych. Dodał, że tylko w zeszłym roku na Jasną Górę przybyli pielgrzymi z ponad 80 krajów. "Były to wielorakie formy pielgrzymowania. Mamy pielgrzymkę motocyklistów, pielgrzymkę biegową i wiele innych" – zastrzegł.
Jeden z organizatorów Nocnej Pieszej Pielgrzymki z Miedniewic do Niepokalanowa Sławomir Kaniasty poinformował, że licząca 21 km pielgrzymka odbywa się w drugą sobotę każdego miesiąca. "Jest to pokutna pielgrzymka, w której trakcie modlimy się o chrześcijańską odnowę naszych rodziny w duchu Dekalogu" – wyjaśnił. Dodał, że inicjatywa narodziła się wśród ludzi świeckich 5 lat temu i zgromadziła w sumie ok. 11 tys. pielgrzymów z całej Polski.
Prezes Związku Cyfrowej Polski Michał Kanownik przedstawił nową mobilną aplikację Bonafide. Polska Pielgrzymuje, stworzoną na potrzeby pielgrzymek na Jasną Górę. Zaznaczył, że została ona rozbudowana po to, by być narzędziem służącym katolikom przez cały rok. Jest w niej m.in. mapa miejsc świętych z całej Polski, zakładka poświęcona modlitwie różańcowej i zakładka "pielgrzymki", zawierająca komplet informacji o 28 pielgrzymkach z całej Polski.
Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zaznaczył, że w Polsce co trzecia osoba deklaruje, że choć raz odbyła pielgrzymkę. Co roku do miejsc pielgrzymkowych udaje się ok. 7 mln Polaków. Najpopularniejszym celem pielgrzymów jest sanktuarium na Jasnej Górze, jednak popularne są także inne sanktuaria, jak Licheń, Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki i wiele innych.
"Aplikacja już jest dostępna, każdy może ją w tym momencie ściągnąć na swojego smartfona" – poinformował.
W Kościele pielgrzymowano od II w. do miejsc świętych w Palestynie (Jerozolima), a od III w. do grobów apostołów męczenników (Rzym) i miejsc przechowywania relikwii. Od późnego średniowiecza pielgrzymki stały się masowe, podejmowane indywidualnie lub grupowo. Szczególnie popularnym miejscem było i jest nadal Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Historia pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę sięga początków istnienia klasztoru. Duże zorganizowane grupy przybywają tu od XV w. Pierwsza zorganizowana pielgrzymka piesza dotarła do sanktuarium w 1434 r., kiedy po odrestaurowaniu obrazu Matki Bożej, zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor, w uroczystej procesji przeniesiono go z Krakowa do Częstochowy.
Organizowana przez warszawskich paulinów pielgrzymka została zapoczątkowana w 1717 r. Trasa WPP liczy 248 km, a wędrówka trwa dziewięć dni. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia, by następnego dnia wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym też Świętem Matki Bożej Zielnej.
W sierpniu na Jasną Górę pielgrzymuje też od 1981 r. młodzież akademicka i ze szkół średnich archidiecezji warszawskiej. Idzie szlakiem zapomnianych staropolskich sanktuariów maryjnych, m.in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia i sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. (PAP)
Autorka: Iwona Żurek
iżu/ joz/