Skarbiec koronny i Zbrojownia Zamku Królewskiego na Wawelu po dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa od piątku znów będą otwarte. Do 28 czerwca będzie tam można oglądać arcydzieła sztuki średniowiecznej.
Na wystawie "Powrót do skarbów" zwiedzający zobaczą m.in. naczynia liturgiczne ufundowane przez Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie: kielichy z Trzemeszna, Stopnicy i Kalisza oraz relikwiarz św. Marii Magdaleny.
Obok wawelskich klejnotów w Skarbcu wyeksponowane zostaną pamiątki po św. Kindze, zachowane w starosądeckim klasztorze klarysek. Jest wśród nich misternej roboty luksusowa łyżeczka z czerpakiem z agatu lub jaspisu, gemma z wyobrażeniem rzymskiej cesarzowej Julii Domny oraz pierścień uchodzący za zaręczynowy pierścień Kingi.
Wśród arcydzieł sztuki średniowiecznej są także najstarszy polski złoty kielich z połowy XI wieku, który od 1962 r. jest depozytem opactwa tynieckiego na Wawelu oraz dwa podobne, maleńkie srebrne naczynia z drugiej połowy XI i drugiej połowy XII wieku należące do Muzeum w Łęczycy, a znalezione w czasie badań fundamentów kolegiaty w Tumie. Inne wspaniałe romańskie kielichy i patena zostały wypożyczone z Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, kolegiaty w Kaliszu oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zwiedzający zobaczą także najcenniejsze klejnoty ze skarbu ze Środy Śląskiej: złotą koronę kobiecą ozdobiona orłami oraz zaponę, czyli ozdobną klamrę z kameą do spinania ubrań.
24 zabytki stanowiły część ekspozycji "Skarby epoki Piastów", która ze względu na pandemię musiała zostać zamknięta wcześniej niż planowano i pochodzą z trzech muzeów państwowych, czterech instytucji kościelnych oraz kolekcji prywatnej.
"Wzbogacenie ekspozycji Skarbca było możliwe, dzięki temu, że instytucje, który wypożyczyły nam obiekty na tę wystawę, zgodziły się, by pozostały one w Krakowie dłużej. Bardzo się cieszymy, że krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć przynajmniej część obiektów z tej wspaniałej ekspozycji, w tym m.in. koronę ze skarbu w Środzie Śląskiej i zabytki z Tyńca" – powiedział PAP dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.
W zeszłym roku sala Kazimierzowska - najpiękniejsze pomieszczenie Skarbca Koronnego zyskała nową aranżację. Dzięki nowym gablotom liczba eksponowanych zabytków zwiększyła się z około 200 do 321, a na ekspozycję po 25 latach wróciły relikty dwóch XI-wiecznych pastorałów odkrytych podczas badań archeologicznych w opactwie Benedyktynów w Tyńcu oraz dwa cenne hafty związane z Anną Jagiellonką – orzeł z jej monogramem oraz fragment obrusa ołtarzowego podarowanego przez królową do Kaplicy Zygmuntowskiej w 1575 r.
W Skarbcu Koronnym można oglądać zabytki związane z władcami Polski oraz z rodami szlacheckimi i magnackimi: Opalińskich, Sapiehów, Potockich, Radziwiłłów, a także tzw. paradne srebra kredensowe – wykonywane na specjalne zamówienie zamożnych osób: misy, dzbany, puchary, tacki i talerze, które miały funkcję użytkową, ale ich zasadniczym przeznaczeniem była ozdoba stołu i kredensu.
Skarbiec i Zbrojownia będą czynne w poniedziałek od 9.30 do 13.00, a w pozostałe dni tygodnia od 9.30 do 17.00 z przerwą sanitarną między 13.00 a 13.30. Bilety będą sprzedawane przy wejściu na wystawę.
Zwiedzający powinni poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, utrzymywać 2-metrowy dystans, używać maseczek, a przy wejściu dezynfekować ręce. Nie ma możliwości rezerwacji zwiedzania.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ dki/