Zakończyły się prace konserwatorskie w tzw. Komorze Kleynotowej, czyli w Skarbcu krakowskiego Arcybractwa Miłosierdzia. Jego wnętrze urządzone w XVII wieku przetrwało niezmienione do współczesności.
Założone przez ks. Piotra Skargę w 1584 r. Bractwo Miłosierdzia (nazywane później Arcybractwem) niosło pomoc potrzebującym – starym, chorym, sierotom, więźniom. Bractwo utworzyło w 1587 r. Bank Pobożny czyli lombard, który pożyczał pieniądze pod zastaw nie pobierając procentu.
Zachowany do dziś wystrój Komory Kleynotowej Banku Pobożnego pochodzi z 1692 r., kiedy dzięki funduszom pochodzącym z zapisu bp Jakuba Zadzika pomieszczenie to wyremontowano. W 16 drewnianych szafach umieszczone zostały szuflady na kosztowności. „Na ozdobnych drzwiach szaf z drewna modrzewiowego są malowidła przedstawiające personifikacje różnych pojęć takich jak: ubóstwo, sprawiedliwość, mądrość, piękno, niewinność” – powiedziała PAP historyk Krystyna Jelonek–Litewka.
Sufit Komory Kleynotowej zdobi malowidło ze scenami z Ewangelii i scenami symbolizującymi działalność charytatywną bractwa.
Skarbiec po raz ostatni był odnawiany w latach 1955/56. Później pomieszczenie przez kilkadziesiąt lat - po likwidacji w 1960 r. Arcybractwa Miłosierdzia – niszczało, był w nim magazyn mebli. Majątek trwały i pieniądze Arcybractwa przejął Skarb Państwa, muzealia i przedmioty kultu religijnego Muzeum Historyczne, a dokumenty Archiwum Państwowe w Krakowie. Arcybractwo zostało reaktywowane w 1989 r.
Podczas konserwacji skarbca w latach 2012-14 odnowiono zarówno malowidła jak i drewniane zdobione szafy. „Do naszych czasów dotrwało bez większych zmian pomieszczenie i oryginalne wyposażenie sprzed ponad 300 lat. Nie jest to wnętrze kościelne, lecz należące do organizacji kościelnej, służące świeckiej działalności charytatywnej. Ma ono piękny i bogaty wystrój. To unikat w skali ogólnopolskiej” – powiedział PAP dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa Maciej Wilamowski.
W innym pomieszczeniu siedziby Arcybractwa Miłosierdzia przy ul. Siennej odkryty został renesansowy strop kołtrynowy czyli strop drewniany pokryty papierem ze zdobieniami. Przez kilka stuleci był on przysłonięty.
W sumie w latach 2011-14 na prace rewaloryzacyjne w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia przekazano z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa 1 mln 878 tys. zł. Ponad 2 mln zł dołożyło Arcybractwo. „Gdyby nie pomoc ze SKOZK-u, nie bylibyśmy w stanie prowadzić tych prac” – mówił PAP prokurator Arcybractwa Miłosierdzia ks. dr Marek Leśniak. Dodał, że odnowiona Komora Kleynotowa nie będzie udostępniana szerokiej publiczności, ale będą mogli oglądać ją po wcześniejszym uzgodnieniu terminu naukowcy i studenci. (PAP)
wos/ pz/