Około 100 tys. mieszkańców woj. śląskiego wzięło udział w edukacyjnych i kulturalnych wydarzeniach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD). To jedna trzecia wszystkich uczestników z całego kraju i dwa razy więcej osób niż wzięło udział w imprezie przed rokiem.
Tegoroczną edycję Dni w woj. śląskim podsumowano w piątek w Katowicach. EDD odbywały się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września w całym kraju. Celem imprezy jest zapoznanie mieszkańców z dorobkiem kulturowym danego regionu oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Na coroczny program EDD składa się m.in. zwiedzanie muzeów i wszelkich obiektów zabytkowych, piesze wycieczki, prelekcje, inscenizacje, koncerty, sesje naukowe czy uroczystości religijne.
Krajowy koordynator imprezy Marcin Rembacz poinformował podczas piątkowego spotkania, że w tym roku w 340 miejscowościach w Polsce zorganizowano łącznie ponad 1400 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 280 tys. osób. Aż 100 tys. uczestników zgromadziły wydarzenia w woj. śląskim. W ubiegłym roku było to 50 tys. osób.
„EDD to nade wszystko pamięć o spuściźnie materialnej i niematerialnej naszych ojców. Dzisiejszy świat mknie do przodu, często nie patrząc na to, co zostawili nasi przodkowie” - zauważył podczas uroczystości wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. „Mówmy młodzieży o wartościach, na których warto budować współczesne społeczeństwo. Taką wartością jest nasze dziedzictwo” - dodał.
Wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Gajewska dziękowała organizatorom i uczestnikom EDD. „To dowód na to, że wszystkie instytucje i organizacje pozarządowe potrafią ze sobą pięknie współpracować, potrafią mieć wspólny cel i wspólną ideę” - powiedziała. Wyraziła przekonanie, że bez dziedzictwa, zwłaszcza niematerialnego, społeczeństwo nie jest w stanie się rozwijać.
W tym roku EDD odbywały się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. W ocenie Rembacza wybór uniwersalnego tematu jest kluczem do sukcesu. Wśród wydarzeń w woj. śląskim było np. zwiedzanie Parku Etnograficznego w Chorzowie Zwiedzający mogli usłyszeć, jak dawniej budowano na terenie Górnego Śląska i obszarach sąsiadujących, poznać szczegóły dawnych technik budowlanych i zobaczyć przykłady wzniesionych przy ich zastosowaniu obiektów.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. W Polsce imprezę organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Idea EDD narodziła się 3 października 1983 roku w Hiszpanii, w Grenadzie. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Polska przyłączyła się do akcji w 1993 roku.(PAP)
kon/ ls/