Kultura i sztuka po 1989 roku

21.05.2014 aktualizacja 18.07.2016

Śląskie: Przyznano cztery nagrody za wydarzenie muzealne 2013 roku

Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Muzeum - Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie odebrały w środę w Sosnowcu nagrody marszałka województwa śląskiego za "Wydarzenie Muzealne Roku 2013".

Do konkursu przystąpiło 18 instytucji, które łącznie zgłosiły 47 przedsięwzięć w czterech kategoriach: "wystawy", "publikacje książkowe", "dokonania z zakresu konserwacji", "dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne".

W kategorii "wystawy" nagrodę przyznano Muzeum Miejskiemu w Tychach za ekspozycję "Dostał Jacek elementarz... Szkolnictwo w Tychach w XX wieku". Na cieszącej się sporym zainteresowaniem wystawie pokazano m.in. wyposażenie klasy z pomocami naukowymi do lekcji biologii, skompletowano gabinet higienistki. Zwiedzający oglądać mogli również podręczniki, mundurki, pamiętniki szkolne, zdjęcia, zeszyty, świadectwa.

Za najważniejszą publikację książkową 2013 roku uznano projekt wydawniczy "Blandowski" Muzeum w Gliwicach. Jest on poświęcony wybitnemu gliwickiemu odkrywcy, fotografikowi i badaczowi Wilhelmowi von Blandowskiemu (1822-1878). Projekt - jak powiedział PAP dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk - obejmuje trzy publikacje dotyczące m.in. twórczości fotograficznej badacza oraz jego dokonaniom w Australii jako założyciela Muzeum Historii Naturalnej w Melbourne.

Za najciekawsze dokonanie z zakresu konserwacji uznano projekt "Konserwacja malowanej szafy ludowej" pochodzącej ze zbiorów Muzeum - Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Dziewiętnastowieczna szafa została przypadkiem odkryta przez pracowników muzeum oraz przywrócona do dawnej świetności w muzealnej pracowni konserwatorskiej. Doceniono również towarzyszące projektowi wydarzenia, w tym m.in. wystawę "Malowane meble ludowe".

W ostatniej kategorii zwyciężył projekt edukacyjny "Etnografika" Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Jego celem było zainteresowanie dzieci i młodzieży dawnymi tradycjami i obyczajami poprzez m.in. przeprowadzanie wywiadów z osobami, które nadal kultywują tradycje ludowe. Prace uczniów były prezentowane m.in. na specjalnym blogu w internecie.

Oprócz czterech nagród, przyznano też 10 wyróżnień.

Ustanowiona w 2006 roku Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku jest przyznawana za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w roku poprzedzającym daną edycję.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w środę w Muzeum w Sosnowcu (Pałac Schoena).(PAP)

ktp/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL