Sejmik poparł plany Zarządu Województwa Śląskiego zmierzające do połączenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Śląskiego w Katowicach. To pierwszy krok, ostateczna decyzja zapadnie nie wcześniej niż za trzy miesiące - poinformowała rzeczniczka marszałka.
Przyjęta w poniedziałek "uchwała sejmiku w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" ma charakter intencyjny i "nie zamyka" - jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska - dalszych rozmów z miastem Bytom. "Nie oznacza to, że przerywamy rozmowy z Bytomiem na temat przyszłości muzeum" - powiedziała Marzyńska.
Uchwałę podjęto na sesji wyjazdowej sejmiku w Bielsku-Białej. Jak podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, poparło ją 26 radnych województwa, 11 było przeciw, a jeden się wstrzymał.
Jest to, jak podano, pierwszy krok w kierunku połączenia obu muzeów, gdyż zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej organizator placówki na trzy miesiące przed wydaniem decyzji zobowiązany jest podać do publicznej wiadomości informację o zamiarze - w tym przypadku połączenia. Głosowanie radnych sejmiku odbędzie się po zakończeniu tej procedury - nie wcześniej niż za trzy miesiące.
Dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek powiedział PAP, że ten czas zostanie wykorzystany do wypracowania nowej koncepcji funkcjonowania instytucji, która będzie musiała się opierać na najważniejszych atutach obu placówek.
Nadrzędnym celem połączenia muzeów, jak napisano w uzasadnieniu do tych planów, jest konsolidacja oraz uatrakcyjnienie oferty programowej instytucji, dla których organizatorem jest województwo śląskie. Połączenie ich zbiorów wpłynie - według Urzędu Marszałkowskiego - na stworzenie "atrakcyjniejszej oferty ekspozycyjnej".
"Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w obecnych warunkach ekonomicznych i organizacyjnych, mimo cennych kolekcji i zbiorów, nie jest w stanie uzyskać rozpoznawalności podobnej do innych muzeów, dla których organizatorem lub współorganizatorem jest Województwo Śląskie" - napisano w załączniku do uchwały. Dodano też, że oddanie do użytku nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach "utrwalać będzie przewagę konkurencyjną Muzeum Śląskiego, a co za tym idzie spowodować może postępującą marginalizację działalności Muzeum Górnośląskiego".
Na początku marca marszałek województwa śląskiego zaproponował, by miasto Bytom przejęło w całości lub współprowadziło wraz z Urzędem Marszałkowskim Muzeum Górnośląskie. 21 marca prezydent Bytomia Damian Bartyla podkreślał, że muzeum stanowi "wielką wartość dla miasta", tłumaczył jednak, że utrzymywanie takiego obiektu wyłącznie przez samorząd, byłoby w sytuacji budżetowej Bytomia niełatwe. Dodał, że opcją korzystniejszą jest dla miasta współprowadzenie i współfinansowanie muzeum z Urzędem Marszałkowskim.
W poniedziałek miasto Bytom ponownie wypowiedziało się w tej sprawie. "Jesteśmy gotowi na współfinansowanie Muzeum Górnośląskiego", "jesteśmy gotowi podjąć trud współprowadzenia i współfinansowania Muzeum Górnośląskiego od 1 stycznia 2015 roku" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Bytomiu.
Muzeum Górnośląskie jest jedną z najstarszych i największych placówek muzealnych w woj. śląskim. Na utrzymanie muzeum przeznaczono w 2014 roku ok. 3,3 mln zł, w ubiegłym roku 3,6 mln zł.(PAP)
ktp/ abe/