Organizacja 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce, w Krakowie, to ogromny sukces promocyjny. Udało nam się zainteresować świat naszym krajem - mówił w poniedziałek dziennikarzom sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO Sławomir Ratajski.
"Z tego, co słyszę od przedstawicieli innych krajów - a trzeba pamiętać, że w tym czasie przewinęło się tutaj około 3 tysięcy uczestników z całego świata - nie spodziewali się, że Kraków jest tak pięknym miastem, że Polska jest tak interesującym i atrakcyjnym państwem. Mówią, że to, co wiedzieli wcześniej na zdjęciach nie dorównuje temu, co spotkali na miejscu" - mówił Ratajski.
"Udało nam się zainteresować świat Krakowem, Polską, co będzie skutkowało prawdopodobnie zwiększeniem liczby turystów, którzy będą tu przyjeżdżali z różnych regionów świata. Na to od początku liczyliśmy" – mówił Ratajski.
"Spektakularnym sukcesem" Ratajski nazwał wpisanie podczas sesji w Krakowie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO piętnastego obiektu z Polski – pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku w Tarnowskich Górach. Jak mówił nie była to "uprzejmość" wobec państwa gospodarza, ale przeważyły merytoryczne argumenty.
Polska przygotowuje kolejny wniosek o wpisanie na tę listę Krzemionek, czyli zespołu neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego.
"Prace nad wnioskiem dotyczącym Krzemionek są bardzo zaawansowane. Liczymy się, że uda się go złożyć w styczniu, a za dwa lata jest szansa, że będziemy świętować kolejny wpis" - powiedziała dr Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Mówiła, że wpisaniu zabytków z Tarnowskich Gór na listę UNESCO towarzyszyły ogromne emocje, a wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak rozpłakał się ze wzruszenia. "Dla Tarnowskich Gór takie znaczenie ma ten wpis. Oni bardzo emocjonalnie podchodzą do tego, co mają i czym się opiekują" - powiedziała Piotrowska.
Dodała, że wpis zabytków Tarnowskich Gór to początek kolejnego etapu - prowadzone będą badania archeologiczne, a sam wpis ma być w przyszłości poszerzony jeszcze o kolejne elementy m.in. wieżę ciśnień.
Piotrowska podkreśliła, że otrzymuje wiele podziękowań od uczestników sesji. "Wiele osób mówi, że jest to jedna z najlepiej zorganizowanych sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w jego historii, a na pewno w ostatnich latach" - powiedziała.
Ratajski przypomniał, że podczas sesji Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dokonał przeglądu stanu zachowania, ochrony i zarządzania obiektami, które są wpisane na Listę światowego dziedzictwa oraz omawiał środki, których należy użyć, by ochrona tych zabytków w różnych krajach była jak najbardziej zgodna z konwencją z 1972 r.
"Mieliśmy także swoje elementy w tej dyskusji. One w rezultacie wyszły dla Polski bardzo pozytywnie. Były pewne sygnały, co musimy poprawić, czego nie powinniśmy robić i w jaki sposób dalej procedować" – mówił Ratajski.
Chodzi o przeprowadzoną w środę dyskusję o Białowieży i przyjętą w tej sprawie decyzję. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO powtórzył swój wniosek, aby Polska utrzymała "ciągłość i integralność chronionego starodrzewu w Puszczy Białowieskiej" i wezwał do "natychmiastowego zaprzestania wycinki i pozyskiwania drewna w starej części lasu". Komitet chce także, by Polska i Białoruś przyjęły kolejną misję ekspertów UNESCO z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i Centrum Światowego Dziedzictwa oraz by do grudnia 2018 r. przygotowany został raportu o stanie zachowania puszczy.
Sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO dodał, że UNESCO nie tylko deklaruje, ale stara się o równowagę regionalną przy dokonywaniu wpisów na Listę światowego dziedzictwa, czego dowodem są nowe wpisy z Afryki, Polinezji Francuskiej i Grenlandii.
Sesja Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Potrwa do najbliższej środy. Jej organizatorem z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowało sesję we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Krakowa. Koordynatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. (PAP)
wos/ ksi/ agz/