„Solidarność jest wciąż jeszcze przed nami” – to hasło przewodnie 20. Dni Tischnerowskich, które rozpoczną się w Krakowie w środę i potrwają do piątku. W programie przede wszystkim wykłady i dyskusje. Wśród gości będzie ceniona filozof prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz.
„W tym roku przypada 40. rocznica publikacji +Etyki solidarności+, najbardziej znanej książki Józefa Tischnera. Temat tegorocznych Dni Tischnerowski brzmi +Solidarność jest jeszcze przed nami+. To bardzo ważne i tego będą dotyczyć spotkania organizowane w trakcie Dni – żeby spojrzeć z jednej strony na przeszłość polskiej Solidarności, wrócić do doświadczeń sierpnia 80. roku i ich konsekwencji. Ale równocześnie, żeby spojrzeć w przyszłość, co dzisiaj znaczy to słowo, czy idea Solidarności nas inspiruje, co powinniśmy zrobić, żeby w XXI wieku być ludźmi Solidarności?” – powiedział członek rady programowej wydarzenia Wojciech Bonowicz w nagraniu zamieszczonym na stronie internetowej dni.tischner.pl.
Jak zapowiedział, w ciekawych dyskusjach wezmą udział goście z kraju i zagranicy, którzy badali zjawisko solidarności. Rozmowy mają dotyczyć zarówno przeszłości, jak i przyszłości solidarności – także w perspektywie międzynarodowej.
Wśród gości Dni będzie ceniona niemiecka filozof prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, autorka zajmująca się myślą społeczną i religijną, autorka dzieła „Przebaczyć to, co nieprzebaczalne”. Wygłosi ona główny wykład (tzw. Colloquia Tischneriana, na który zapraszani są intelektualiści światowej klasy). Wystąpienie Gerl-Falkovitz ma dotyczyć przebaczenia jako istotny element solidarnej wspólnoty.
„Ci, którzy mogą przyjechać do Krakowa, niech przyjadą, ale będą też transmisje internetowe” – zachęcał Bonowicz, który jest też redaktorem antologii tekstów o ks. Józefie Tischnerze.
Ks. Józef Tischner w tym roku obchodziłby 90. urodziny. W ubiegłym roku przypadła 20. rocznica jego śmierci. Filozof i pisarz był kapelanem Solidarności – jego kazania wygłoszone na I Zjeździe NSZZ „Solidarność” weszły w skład oficjalnych dokumentów związku. W „Etyce solidarności” starał się dostrzec w ówczesnych doświadczeniach etyczny sens. „Już w wolnej Polsce, na początku lat 90., Tischner pisał, że chwila, w której my Polacy zapomnielibyśmy o solidarności, byłaby chwilą naszego duchowego samobójstwa” – przypomnieli organizatorzy Dni na stronie internetowej.
20. Dni Tischnerowskie organizują m.in. fundacja Instytut Myśli Józefa Tischnera i wydawnictwo Znak. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz miasta Krakowa.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/