Kultura i sztuka po 1989 roku

05.01.2019 aktualizacja 06.01.2019

„Spacer wokół szopki” – w niedzielę w Krakowie

Historię krakowskich szopek zainteresowani będą mogli poznać podczas „Spaceru wokół szopki”, który odbędzie się w Krakowie w niedzielę. Spacerowicze zobaczą tradycyjne konstrukcje w przestrzeni miasta oraz na wystawie w Celestacie.

Organizatorzy szczególnie zapraszają na wydarzenie, ponieważ krakowskie szopkarstwo trafiło, jako pierwsza polska tradycja, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

"Szopka to dzieło mistrzów, zachwyca" - powiedziała PAP Małgorzata Niechaj, kustosz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), które realizuje projekt.

„Spacer wokół szopki”, prowadzący szlakiem krakowskich szopek, rozpocznie się o godz. 14 przed siedzibą Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej. „Wycieczka” potrwa ok. dwie godziny, jej uczestnicy zobaczą szopki usytuowane w różnych lokalizacjach miasta. Wydarzenie zakończy się w Celestacie, gdzie mieści się wystawa szopek biorących udział w 76. Konkursie Szopek Krakowskich.

Podczas spaceru historię krakowskiego szopkarstwa przybliży Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które popularyzuje tradycję.

Kolorowe dzieła sztuki od kilku lat, każdej zimy, pojawiają się w przestrzeni Krakowa – na placach (zabezpieczone w szklanych witrynach), w witrynach instytucji i sklepów. Prezentując kompozycje w plenerze, MHK chce zwrócić uwagę na tradycję, chce też w sezonie zimowym przyciągnąć turystów.

Każdego roku liczba szopek w zimowym plenerze miasta wzrasta. W tym roku szopki są w 15 lokalizacjach. Konstrukcje te szopkarze tworzą specjalnie z myślą o plenerowej prezentacji, na zamówienie MHK. Tradycyjne dzieła sztuki szczególną uwagę zwracają w nocy, kiedy są podświetlone w gablotach. Oprócz tego szopki można zobaczyć na terenie prywatnych posesji i różnorodnych instytucji.

Szopka krakowska przedstawia architekturę Krakowa. Oprócz scen biblijnych kompozycja zawiera postacie biblijne, legendarne i historyczne. Historia szopkarstwa krakowskiego sięga poł. XIX w. Szopki tworzyli murarze i cieśle z Krakowa i okolic. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. W okresie Bożego Narodzenia chodzili z szopkami po domach. Szopki zmieniały się wraz z rozwojem technologii. Dziś oryginalne konstrukcje profesjonalnie wykonuje ok. 50 twórców.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL