Ponad tysiąc obiektów: zdjęć, zdigitalizowanych eksponatów, informacji, sylwetek osób i historii całych rodów związanych z Kresami można oglądać wirtualnie. W internecie dostępny jest już tematyczny portal poświęcony dziedzictwu tych ziem dawnej Rzeczypospolitej.
Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, został przygotowany i zrealizowany przez Samorządu Województwa Podkarpackiego, przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu województwa.
Jak zauważyła Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego dzięki wirtualnemu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej pojawiła się nowa przestrzeń do gromadzenia i udostępniania zbiorów w nowoczesnej formie.
"Projekt powstawał w latach 2016–2020, a jego efektem jest ogromny zbiór materiałów: informacji, zdjęć, wspomnień, zdigitalizowanych eksponatów związanych z kresowym dziedzictwem” – zaznaczyła Gorzelak-Nieduży.
Głównym zadaniem portalu jest upowszechnianie dziedzictwa Kresów Rzeczypospolitej w jego różnych wymiarach.
Jak czytamy na portalu „Kresy to dziedzictwo, do którego odwołuje się wiele narodów”.
"Podróż na Kresy to szansa na refleksję i odkrywanie własnej tożsamości. Perspektywa pogranicza z kolei najlepiej pokazuje istotę i specyfikę dawnej Rzeczypospolitej, której dzieje i wyjątkowa kultura warte są pokazania również we współczesnych czasach i kontekstach” – czytamy na stronie wirtualnego muzeum Kresów.
Na portalu zgromadzonych i udostępnionych zostało ponad tysiąc różnych obiektów. Są wśród nich m.in. historie rodzin kresowych, nie tylko wielkich magnackich rodów czy ziemiańskich dawnej Rzeczypospolitej, ale także historie mieszkańców miast i wsi, o różnym pochodzeniu, statusie majątkowym czy wykonywanym zawodzie.
Są także przybliżone zasoby i zbiory poszczególnych muzeów: Muzeum-Zamku w Łańcucie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Arboretum w Bolestraszycach, a także m.in. publikacje tematyczne, zdjęcia, audycje, a także kolekcje czy katalogi eksponatów.
Dla odważnych przygotowano quiz, w którym mogą się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi dawnych Kresów i ich dziejów.
Zasoby zebrane na portalu zostały posegregowane i opisane w łącznie ponad 18 tysiącach plików graficznych. Jak wyjawiła Gorzelak-Nieduży ich łączna waga to 2,6 terabajtów.
Portal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wirtualne Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej dostępne jest pod adresem: https://kresymuzeum.pl/. (PAP)
Autor: Agnieszka Pipała
api/ mhr/