Średniowiecze

09.06.2013 aktualizacja 08.04.2017

Starania o beatyfikację Henryka II Pobożnego

Płyta nagrobna Henryka Pobożnego. Fot. PAP/CAF Płyta nagrobna Henryka Pobożnego. Fot. PAP/CAF

Henryk II Pobożny, książę śląski, który zginął w walce z innowiercami pod Legnicą w 1241 roku w czasie najazdu mongolskiego na Polskę może zostać beatyfikowany. Starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego czyni Diecezja Legnicka.

Starania o wydanie aktu kościoła w sprawie możliwości oddawania księciu publicznego kultu czynią władze diecezji legnickiej (Dolnośląskie).

Jeszcze w czerwcu ks. Biskup Stefan Cichy, Ordynariusz Diecezji Legnickiej podczas najbliższego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski wystąpi do zgromadzenia biskupów z prośbą o podjęcie starań rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego.

Ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik prasowy Diecezji Legnickiej poinformował PAP, że to poważna decyzja, bo: "jest oparta na podstawie badań dokumentacji przez zespół historyczny powołany przez księdza biskupa. Historycy przygotowali dowody potwierdzające męczeńską śmierć księcia Henryka Pobożnego w obronie wiary w czasie najazdu mongolskiego".

Ks. Wesołowski podkreśla także, iż skierowanie wniosku o beatyfikację księcia zostało spowodowane prośbami, jakie pod adresem biskupa legnickiego kierowały środowiska i organizacje katolickie. Jeśli Konferencja Episkopatu Polski przyjmie wniosek z legnickiej diecezji, przekaże go następnie do Watykanu, gdzie będzie rozpatrywany. (PAP)

ark/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL