Warszawska zabytkowa stacja uzdatniania wody na Ochocie jest jedyną taką na świecie, która uzupełniona o nowoczesne technologie, nadal służy mieszkańcom - mówi PAP rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Roman Bugaj. Filtry zapraszają na sobotnią Noc Muzeów.
W najbliższą sobotę stacja uzdatniania będzie otwarta dla zwiedzających od godz. 19. do 1. w nocy. Zobaczyć będzie można najciekawsze obiekty Filtrów, np. wnętrze filtra powolnego z XIX wieku, czy Zakład Filtrów Pospiesznych z lat 30 ubiegłego stulecia, a także zmodernizowane Muzeum Wodociągów i Kanalizacji. Przewodnikami wycieczek będą pracownicy MPWiK.
Rzecznik MPWiK Roman Bugaj wyjaśnia PAP, że historia stołecznych Filtrów sięga 1886 roku, kiedy to po raz pierwszy do mieszkańców stolicy popłynęła woda z tej stacji uzdatniania. Inicjatywa budowy wodociągów i kanalizacji w Warszawie wyszła od pełniącego ówcześnie obowiązki prezydenta stolicy rosyjskiego generała Sokratesa Starynkiewicza. Miasto zawdzięcza mu - oprócz nowoczesnych wodociągów i kanalizacji - także sieć pierwszych tramwajów, brukowane ulice czy też pierwsze gazowe oświetlenie ulic.
Projekt Stacji w 1876 r. przygotował jeden z najwybitniejszych brytyjskich inżynierów William Lindley. Jego najstarszy syn William Heerlein Lindley objął w 1881 r. funkcję naczelnego inżyniera budowy.
"Jest to ostatnia taka instalacja na świecie, która nie tylko jest bardzo dobrze zachowana, ale służy technologicznie mieszkańcom stolicy. Mimo, iż jest to obiekt zabytkowy, to jest on świetnie utrzymany i uzupełniony o super nowoczesne technologie" - dodaje rzecznik.
Wykorzystywanych jest m.in. 36 zabytkowych filtrów powolnych, które wyglądem przypomnianą komnaty zamkowe bądź katakumby. Jest to jeden z procesów uzdatniania wody, która później trafia do kranów warszawiaków. Zanim woda ujęta spod dna Wisły trafi do mieszkań minie ok. 50-60 godzin.
Woda przepływa m.in. też przez Zakład Filtrów Pospiesznych, który był wybudowany w latach 30 XX wieku. W hali filtrów wciąż stoją marmurowe stoły operatorskie sprzed blisko 80 lat i elementy urządzeń wykorzystywanych w tamtym czasie. Nowoczesna elektronika została ukryta wewnątrz zabytkowych zegarów.
Najnowocześniejszym obiektem powstałym na terenie Stacji jest Stacja Ozonowania Pośredniego i Filtracji na Węglu Aktywnym, która podnosi jakość oferowanej warszawiakom wody.
Rzecznik MPWiK dodaje, że cały kompleks Filtrów jako drugi w Warszawie w 2012 został roku wpisany na listę Pomników Historii. Pierwszym był zespół Starego Miasta z Traktem Królewskim, Zamkiem i pałacem w Wilanowie.
Organizatorzy przypominają, aby zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem, który należy pokazać przed wejściem na teren Stacji. Dzieci muszą przebywać pod opieką pełnoletnich opiekunów.(PAP)
mick/ laz/