Policjanci z Klubu Górskiego „Orły” PTTK Oddział Mazowsze działającego przy Komendzie Stołecznej Policji od czwartku sprzątają zabytkowe cmentarze z okresu I wojny światowej znajdujące się w Małopolsce. Jesienna akcja porządkowania nekropolii odbywa się po raz ósmy.
Jak poinformował PAP Jacek Witas, prezes Koła nr 8 Klubu Górskiego „Orły”, sprzątanie cmentarzy potrwa od czwartku do soboty. W tych dniach stołeczni policjanci uporządkują małopolskie nekropolie zlokalizowane na terenie miast Biecz, Bobowa, Ciężkowice, Gorlice oraz gmin Gorlice, Krempna, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie.
W tym roku – poinformował prezes - do akcji dołączyła gmina Ciężkowice. Według planów tegoroczna akcja sprzątania cmentarzy obejmie 96 cmentarzy z czasów I wojny światowej.
„Nasze działania są oddolną inicjatywą społeczną, a środki na niezbędne materiały i sprzęt pochodzą przede wszystkim z dobrowolnych składek członków naszego Koła” - wyjaśnił Witas.
Jak ocenił, działalność policjantów zrzeszonych w kole na rzecz ochrony zabytków z czasów I wojny światowej spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród lokalnych społeczności i władz samorządowych.
„Nasza akcja została także zauważona przez Austriacki Czarny Krzyż – organizację zajmującą się m.in. opieką nad cmentarzami wojskowymi z okresu I wojny światowej, jak również przez Konsulat Generalny Węgier w Krakowie” - wskazał Witas. Policjanci współpracują także z przedstawicielami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Patronat nad wydarzeniem w tym roku objął Konsul Generalny Węgier w Krakowie, Konsul Generalny Austrii w Krakowie, Wojewoda Małopolski.
Jak przypomniał prezes, „Orły” od 2015 roku sprawują patronat nad cmentarzem wojennym nr 77 w Ropicy Górnej w gm. Sękowa. Na przestrzeni lat członkowie Koła odtworzyli także m.in. cmentarz wojenny w Lipnej nr 45, pomnikowe krzyże drewniane na cmentarzach w: Ropicy Górnej nr 77, Małastowie nr 66 i Siarach nr 76.
„Prace porządkowe i oraz w ograniczonym zakresie remontowe prowadziliśmy także na wielu innych cmentarzach, są to w szczególności: Regietów Wyżny nr 48, Rotunda nr 51, Czarne nr 53, Magura Małastowska nr 58, Gładyszów nr 55 oraz nr 61, Banica nr 62, Bartne nr 64, Małastów nr 66, Ropica Górna nr 68, Łużna nr 124” - dodał prezes.
W sumie stołecznym policjantom udało się objąć opieką 84 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie Małopolski i woj. podkarpackiego.
Koło PTTK nr 8 – Klub Górski „Orły” działa od ponad 30 lat przy Komendzie Stołecznej Policji zrzeszając policjantów, pracowników cywilnych, policyjnych emerytów ich rodziny oraz przyjaciół i sympatyków.
Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w walkach i umierali w okopach w czasie I wojny światowej. Na terenie dawnej Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, upamiętniających ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in.: Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów i Słoweńców.
Cmentarze z I wojny światowej na terenie d. Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-15. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. byli powoli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami - która trwała od 2 do 5 maja 1915 r., nazywana ze względu na liczbę ofiar "małym Verdun" lub "polskim Verdun".(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ aszw/