Święty Jan Paweł II jest bardzo dobrze znany w krajach Grupy Wyszehradzkiej 100 lat po swoich narodzinach – wynika z opublikowanego w niedzielę badania węgierskiego Środkowoeuropejskiego Instytutu Nezoepont.
Instytut podkreślił w oświadczeniu, że św. Jana Pawła II cieszy się w regionie bezprecedensowym szacunkiem: we wszystkich krajach wyszehradzkich co najmniej cztery piąte obywateli ma dobre zdanie na temat jego osoby.
Najwyższy odsetek ankietowanych mających raczej dobrą opinię o św. Janie Pawle II był na Węgrzech – 86 proc., następnie w Polsce (84 proc.), na Słowacji (82 proc.) i w Czechach (74 proc).
Tylko 3 proc. respondentów w Grupie Wyszehradzkiej oznajmiło, że nie słyszeli o tym papieżu.
Badanie wykazało też, że nie ma istotnych rozbieżności w sposobie postrzegania polskiego papieża w zależności od wieku, miejsca zamieszkania i wykształcenia respondentów. W Polsce jego popularność jest obecnie największa wśród osób poniżej 30. roku życia (wynosi 87 proc.).
Środkowoeuropejski Instytut Nezoepont powstał w 2018 r. pod nazwą CEPER Central European Perspectives. Jego celem jest prowadzenie badań porównawczych w Europie Środkowej.
Badanie dotyczące św. Jana Pawła II przeprowadzono w listopadzie 2019 r. na próbie 1000 osób w każdym z krajów wyszehradzkich. Margines błędu wyniósł 3,2 proc.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mal/