Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który zebrał się w piątek w Moskwie, postanowił, że w „odpowiedzi na działania Konstantynopola” utworzy egzarchat w Europie Zachodniej z centrum w Paryżu. Powstanie też egzarchat w Azji Południowo-Wschodniej.
O decyzjach Synodu Świętego, który obradował w piątek w Moskwie, poinformował rzecznik prasowy patriarchy moskiewskiego i Całej Rusi Cyryla – Aleksandr Wołkow.
Jak powiedział Wołkow, cytowany przez agencję TASS, nowy egzarchat obejmie Andorę, Belgię, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Włochy, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Holandię, Portugalię, Francję i Szwajcarię. Na jego czele stanie egzarcha korsuński i zachodnioeuropejski. Funkcję tę obejmie biskup bogorodzki Jan, dotychczasowy zarządca parafii patriarszych we Włoszech.
Wołkow oświadczył, że decyzja Synodu była podyktowana działaniami Patriarchatu Konstantynopola. „Nie ma żadnych podstaw, by Konstantynopol uważał, że ma prawo do objęcia opieką duchową całej diaspory w Europie Zachodniej” – ocenił, wskazując, że decyzja ta ma służyć objęciu opieką rosyjskojęzycznych wiernych. „By życie kościelne dla rosyjskich wspólnot w Europie toczyło się w zrozumiały sposób” – zaznaczył.
Ponadto, „w związku ze znacznymi sukcesami misji Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w krajach Azji Południowo-Wschodniej”, podjęta została decyzja o utworzeniu w tym regionie egzarchatu z siedzibą główną w Singapurze i obejmującego Singapur, Wietnam, Indonezję, Kambodżę, Koreę Południową i Koreę Północną, Laos, Malezję, Birmę, Filipiny i Tajlandię.
Jak powiedział Wołkow, w regionie Azji Południowo-Wschodniej powstają „dziesiątki nowych parafii, dzięki naszej misji zwiększa się liczba wiernych wśród lokalnej ludności, pojawiają się miejscowi duchowni”.
Jak wyjaśnił, chodzi o „oficjalne umocowanie obecności RCP w tych krajach”. „Zasadniczo nic nowego nie powstaje: dotychczasowe życie kościelne zostało zinstytucjonalizowane w postaci egzarchatu patriarszego” – podkreślił.
Jesienią br. Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopolitański wszczął procedurę nadania autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Zwołany na 15 grudnia Sobór Zjednoczeniowy wyłonił zwierzchnika niezależnej od Patriarchatu Moskiewskiego autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Kolejnym krokiem będzie nadanie nowemu Kościołowi tzw. tomosu o autokefalii, czyli aktu o niezawisłości. Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wręczy ten dokument zwierzchnikowi Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniuszowi 6 stycznia 2019 roku.
Rosyjska Cerkiew Prawosławna, która traktuje Ukrainę jako własne terytorium kanoniczne, protestowała przeciwko autokefalii ukraińskiej Cerkwi i zerwała stosunki z Patriarchatem Konstantynopola.
Justyna Prus (PAP)
just/ mc/