Średniowiecze

18.10.2015 aktualizacja 18.07.2016

Szczecin: unikatowy inkunabuł odzyskuje dawny blask

Unikatowy w skali europejskiej inkunabuł „Bonaventura s., Opuscula, Strasbourg” z 1489 roku odzyskuje dawny blask w Szczecinie. Prace konserwatorskie zakończą się pod koniec listopada.

Niezwykle cenny inkunabuł, zaliczany do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, wydał Martin Flach. Drugi znany w Europie egzemplarz, wydany w tej samej formie, posiada Staatsbibliothek w Bambergu. Zły stan dzieła z kolekcji Książnicy Pomorskiej uniemożliwiał udostępnianie badaczom i prowadzenie specjalistycznych badań naukowych - konieczna była konserwacja.

Na wartość dzieła wpływa przede wszystkim datowana na 1485 r. drzeworytowa, ręcznie kolorowana rycina na wyklejce pokrywającej górną okładzinę. Rycina ukazuje św. Bonawenturę w stroju franciszkańskim, siedzącego przy pulpicie z książką i krucyfiksem w dłoni.

„Stan zachowania inkunabułu, a szczególnie oprawy był bardzo zły - mówi PAP konserwator dzieł sztuki, specjalizujący się w zabytkach z papieru i skóry Izabela Działak-Dąbrowska, która pracuje nad inkunabułem. - Występowały liczne przetarcia, przedarcia i duże fragmentaryczne ubytki skóry. Konstrukcja grzbietu była mocno nadwyrężona. Odtworzono brakujące elementy oprawy: uzupełniono ubytki w skórze oraz zrekonstruowano zapinki” – dodaje.

W wyklejce z cennym drzeworytem uzupełniono ubytki papieru i zrekonstruowano brakujący fragment tekstu.„Konserwacja bloku inkunabułu polegała na oczyszczeniu, usunięciu zacieków i plam oraz na uzupełnieniu ubytków papieru odpowiednio przygotowaną masą papierową” – mówi specjalistka. „Prace były utrudnione z uwagi na obecność w tekście licznych barwnych inicjałów malowanych wodną farbą w kolorze czerwonym i błękitnym. Każdy inicjał należało wcześniej zabezpieczyć przed działaniem wody używanej podczas procesu oczyszczania papieru” – dodaje Działak-Dąbrowska.

Prace konserwatorów rejestruje kamera, która pokazuje poszczególne etapy konserwacji. Pod koniec listopada inkunabuł zostanie zdigitalizowany i umieszczony w zasobie Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej „Pomerania”. Efekt prac specjalistów będzie można zobaczyć na dwóch wystawach; pierwsza zorganizowana zostanie w Książnicy Pomorskiej, a druga w Stargardzie Szczecińskim, gdzie inkunabuł przechowywany był przez kilkaset lat. Otwarciu wystawy towarzyszył będzie katalog „Inkunabuły ze zbiorów Książnicy Pomorskiej". (PAP)

res/ woj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL