Polska po 1989 roku

16.01.2018

Tarnowskie Góry: szkolenia przewodników po mieście i obiektach UNESCO

Po ubiegłorocznym wpisie zabytków Tarnowskich Gór na listę UNESCO trwa nabór przewodników, którzy będą oprowadzali turystów po pogórniczych obiektach i starówce tego miasta. Do egzaminu teoretycznego przystąpiło ponad 70 osób.

Teraz czeka ich sprawdzian praktyczny – zarówno na powierzchni, jak i w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, czyli dwóch najważniejszych tarnogórskich zabytkach.

Organizując nabór, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) i lokalne władze chcą przygotować się na przyjęcie turystów nie tylko z regionu, ale i całego świata. Planują powołanie lokalnej organizacji turystycznej, która będzie odpowiadać za obsługę zwiedzających; chcą też poszerzyć ofertę turystyczną o nowe elementy. „Mamy w mieście prawdziwe skarby, nie tylko te podziemne” - przekonują.

Egzamin teoretyczny dla przyszłych przewodników przeprowadzono w siedzibie SMZT, które zorganizowało również trwający przez kilka miesięcy kurs na przewodnika. W rolę egzaminatorów wcieliło się dziewięciu ekspertów reprezentujących takie dziedziny jak: historia, geologia, przepisy BHP czy wiedza ogólna.

„Kurs na przewodnika po mieście gwarków, a także obiektach będących od ponad pół roku na najważniejszej na świecie liście zabytków, to pierwsza od wpisu tego typu inicjatywa w regionie” - powiedział rzecznik SMZT Grzegorz Rudnicki.

Razem z Urzędem Miasta Tarnowskie Góry stowarzyszenie prowadzi rozmowy na temat utworzenia lokalnej organizacji turystycznej, która będzie w stanie profesjonalnie obsługiwać zwiedzających i informować ich o dostępnej ofercie. „Trzeba wykorzystać falę zainteresowania Tarnowskimi Górami, a także poszerzać ofertę m.in. o nowe subprodukty turystyczne i lokalne wyroby. Do akcji +UNESCO+ musi się jednak włączyć sektor prywatny” - zaznaczył Rudnicki.

Najważniejszym zadaniem na kolejne lata jest udostępnienie turystom niektórych obiektów UNESCO, których obecnie nie można zwiedzać. Chodzi m.in. o wylot Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach. Przedstawiciele SMZT wychodzą z założenia, że liczba atrakcji przekłada się na czas spędzany przez turystów w mieście.

Obecnie dla Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga pracuje ponad 30 przewodników. Brakuje natomiast wyszkolonych osób, które są w stanie profesjonalnie oprowadzić turystów po tarnogórskiej starówce, mocno związanej z historią przemysłu wydobywczego.

O tym, ile osób otrzyma certyfikat przewodnika będzie wiadomo po egzaminie praktycznym, który rozpocznie się w najbliższy piątek w Zabytkowej Kopalnie Srebra. Będzie to najtrudniejsza część egzaminu. „Przewodnik będzie musiał bowiem nie tylko wykazać się wiedzą historyczną czy poczuciem humoru, ale także zdrowym rozsądkiem i umiejętnie stosować przepisy bezpieczeństwa” - podsumował Rudnicki.

Decyzja o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zapadła w lipcu 2017 r. w Krakowie, podczas obywającej się tam 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. "Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" to 15. polski obiekt na tej liście i pierwszy w woj. śląskim.

Wpis obejmuje pozostałości po dawnych kopalniach - wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego. To nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, ale też 26 innych obiektów. Samą kopalnię w ubiegłym roku odwiedziło blisko 90 tys. turystów. To najlepszy wynik od kilkunastu lat.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL