Po ubiegłorocznym wpisie zabytków Tarnowskich Gór na listę UNESCO trwa nabór przewodników, którzy będą oprowadzali turystów po pogórniczych obiektach i starówce tego miasta. Do egzaminu teoretycznego przystąpiło ponad 70 osób.
Teraz czeka ich sprawdzian praktyczny – zarówno na powierzchni, jak i w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, czyli dwóch najważniejszych tarnogórskich zabytkach.
Organizując nabór, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) i lokalne władze chcą przygotować się na przyjęcie turystów nie tylko z regionu, ale i całego świata. Planują powołanie lokalnej organizacji turystycznej, która będzie odpowiadać za obsługę zwiedzających; chcą też poszerzyć ofertę turystyczną o nowe elementy. „Mamy w mieście prawdziwe skarby, nie tylko te podziemne” - przekonują.
Egzamin teoretyczny dla przyszłych przewodników przeprowadzono w siedzibie SMZT, które zorganizowało również trwający przez kilka miesięcy kurs na przewodnika. W rolę egzaminatorów wcieliło się dziewięciu ekspertów reprezentujących takie dziedziny jak: historia, geologia, przepisy BHP czy wiedza ogólna.
„Kurs na przewodnika po mieście gwarków, a także obiektach będących od ponad pół roku na najważniejszej na świecie liście zabytków, to pierwsza od wpisu tego typu inicjatywa w regionie” - powiedział rzecznik SMZT Grzegorz Rudnicki.
Razem z Urzędem Miasta Tarnowskie Góry stowarzyszenie prowadzi rozmowy na temat utworzenia lokalnej organizacji turystycznej, która będzie w stanie profesjonalnie obsługiwać zwiedzających i informować ich o dostępnej ofercie. „Trzeba wykorzystać falę zainteresowania Tarnowskimi Górami, a także poszerzać ofertę m.in. o nowe subprodukty turystyczne i lokalne wyroby. Do akcji +UNESCO+ musi się jednak włączyć sektor prywatny” - zaznaczył Rudnicki.
Najważniejszym zadaniem na kolejne lata jest udostępnienie turystom niektórych obiektów UNESCO, których obecnie nie można zwiedzać. Chodzi m.in. o wylot Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach. Przedstawiciele SMZT wychodzą z założenia, że liczba atrakcji przekłada się na czas spędzany przez turystów w mieście.
Obecnie dla Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga pracuje ponad 30 przewodników. Brakuje natomiast wyszkolonych osób, które są w stanie profesjonalnie oprowadzić turystów po tarnogórskiej starówce, mocno związanej z historią przemysłu wydobywczego.
O tym, ile osób otrzyma certyfikat przewodnika będzie wiadomo po egzaminie praktycznym, który rozpocznie się w najbliższy piątek w Zabytkowej Kopalnie Srebra. Będzie to najtrudniejsza część egzaminu. „Przewodnik będzie musiał bowiem nie tylko wykazać się wiedzą historyczną czy poczuciem humoru, ale także zdrowym rozsądkiem i umiejętnie stosować przepisy bezpieczeństwa” - podsumował Rudnicki.
Decyzja o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zapadła w lipcu 2017 r. w Krakowie, podczas obywającej się tam 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. "Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" to 15. polski obiekt na tej liście i pierwszy w woj. śląskim.
Wpis obejmuje pozostałości po dawnych kopalniach - wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego. To nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, ale też 26 innych obiektów. Samą kopalnię w ubiegłym roku odwiedziło blisko 90 tys. turystów. To najlepszy wynik od kilkunastu lat.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ itm/