Pamięci zmarłego w styczniu prof. Romualda Twardowskiego - kompozytora związanego przez wiele lat z tą imprezą, poświęcona będzie tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024". Odbędzie się ona na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.
Festiwal uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; w tym roku będzie miał swoją 43. edycję. Od ponad 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miał w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie.
Przez ponad 40 lat z festiwalem związany był prof. Romuald Twardowski, zmarły w styczniu w wieku 94 lat kompozytor (tworzący również muzykę cerkiewną), wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Romuald Twardowski był głównym konsultantem artystycznym i przewodniczącym festiwalowego jury, a przez ostatnich 20 lat - również prezesem zarządu, organizującej festiwal, Fundacji "Muzyka Cerkiewna" w Hajnówce.
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" (MFMC) będzie poświęcona pamięci prof. Twardowskiego - poinformowali organizatorzy. Odbędzie się ona w dniach 29 maja - 2 czerwca.
Kierująca biurem organizacyjnym festiwalu Irena Parfieniuk powiedziała PAP, że będzie to realizacja idei - przesłania Romualda Twardowskiego - "powszechnego pragnienia pokoju". "W muzyce cerkiewnej najlepszym odzwierciedleniem tego jest +Ektenia (litania) pokoju+" - dodała.
Podkreśliła, że ta modlitwa, ale też inne utwory z muzyką Romualda Twardowskiego oraz innych twórców m.in. polskich, białoruskich, ukraińskich, rosyjskich, mołdawskich, angielskich, portugalskich czy ormiańskich, w tym kilka polskich premierowych wykonań, zabrzmią w czasie koncertów profesjonalnych chórów.
Wystąpią laureaci wcześniejszych edycji festiwalu z Polski, Armenii, Białorusi, Litwy, Mołdawii, Węgier i Ukrainy. Pamięci prof. Twardowskiego poświęcony będzie też Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej - impreza towarzysząca festiwalowi. W wydawnictwie festiwalowym znajdą się publikacje poświęconego zmarłemu kompozytorowi.
MFMC to obecnie nie jedyny festiwal muzyki cerkiewnej w Podlaskiem - regionie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. W połowie maja w Hajnówce odbędą się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, w których - jak podają organizatorzy - w tym roku weźmie udział ponad 20 chórów z Polski, Litwy, Serbii, Rumunii, Macedonii i Łotwy. Tegoroczna edycja wpisana jest w program obchodów setnej rocznicy nadania autokefalii Cerkwi w Polsce.
W koncercie inauguracyjnym wystąpi chór Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuzy "Universitas" w Jassach w Rumunii, w ubiegłym roku współzdobywca (z chórem z Serbii) pierwszego miejsca w kategorii chórów akademickich.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ amac/