Polska po 1989 roku

25.12.2016

Tłumy krakowian oglądają 25. "żywą szopkę" przy Franciszkańskiej w Krakowie

Po raz 25 ojcowie franciszkanie zaprosili mieszkańców Krakowa i turystów do "żywej szopki" i na jasełka przy ul. Franciszkańskiej. Szopka cieszy się niezmiennie wielkim zainteresowaniem, szczególnie dzieci.

Przez trzy świąteczne dni w zagrodach zbudowanych na placu naprzeciwko "okna papieskiego" można oglądać m.in. owce, lamy i osiołka. Zwierzęta pochodzą z krakowskiego ogrodu zoologicznego i hodowli Uniwersytetu Rolniczego.

Na scenie prezentują się dziecięce i młodzieżowe zespoły ze Śląska, Mazowsza, Opolszczyzny i Małopolski.

W tym roku w programie "żywej szopki" zabrakło wigilijnego spotkania z kard. Stanisławem Dziwiszem ze względu na jego chorobę. Życzenia od kardynała przekazał ks. prof. Jan Machniak. Jasełka przedstawili i kolędowali bracia franciszkanie.

W pierwszy dzień świąt zebrani wokół szopki krakowianie będą mogli zobaczyć jasełka w wykonaniu uczniów szkoły im. św. Franciszka z Asyżu z Poskwitowa, kolędować z kapelą góralską "Janosiki" ze Szczyrku, a potem z zespołami "Pragnienie" (Głogówek) i "Matula" (Kraków). Z publicznością spotka się także prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb.

W drugi dzień świąt z kolei kolędować będą bracia franciszkanie, zespoły "Skała" (Kraków) i "NaNowo" (Warszawa). Jasełka przedstawi Niezależne Domostwo "San Damiano" z Chęcin.

Tradycja "żywych szopek" sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi. W Krakowie pierwsza "żywa szopka" została przygotowana przez franciszkanów w 1992 r. (PAP)

hp/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL