Sejpakowi – tradycyjnej tkaninie znanej w północno-wschodniej Polsce – będzie poświęcony tegoroczny festiwal tkactwa „Podlaskie Sploty” organizowany przez Podlaski Instytut Kultury. Imprezę zaplanowano na czerwiec.
Podlaski Instytut Kultury (PIK) od kilku lat zabiega o to, by chronić i promować zanikające tkactwo tradycyjne; pracownicy ośrodka podkreślają, że jest ono unikatowe. W tym roku po raz czwarty zostanie zorganizowany festiwal "Podlaskie Sploty". Impreza otrzymała wsparcie z ministerstwa kultury, a jej główna część odbędzie się w czerwcu - poinformowała PAP koordynatorka projektu Krystyna Kunicka z PIK.
"Co roku chcemy pokazywać kolejną technikę, ponieważ zwykle się mówi o tkaninie dwuosnowowej, a tak naprawdę tych technik jest o wiele więcej i są bardzo ciekawe. My chcemy mówić o tkaninie szeroko, o tych już często bardzo zapomnianych technikach również" - powiedziała Kunicka.
W tym roku szczególna uwaga zostanie poświęcona sejpakowi. Kunicka mówiła, że sejpak występuje na północy województwa podlaskiego, znany jest na Litwie. Wyjaśniła, że technika charakteryzuje dwubarwnym zwykle wzornictwem opartym o romby, kwadraty czy ośmioramienne gwiazdki.Sejpak jest tkaniną dosyć cienką, tkano ją zwykle z bawełnianej osnowy i wełnianego wątku, który niegdyś był bardzo cieniutki. "Stąd ta tkanina była bardzo misterna i delikatna" - dodała Kunicka.
Oceniła, że nie jest to trudna technika, ale mniej popularna. Dodała, że sejpak służył jako tkanina do przykrywania łóżka, ław, były też elementem do nakrycia koni czy wozu, ale też przykrywano nimi ławki w kościele.
Kunicka mówiła, że zostaną przeprowadzone badania terenowe; będzie to próba odnalezienia sejpakowych wzorów i udokumentowania ich. "Sejpak rzadko występuje, to tym bardziej będzie to trudna sprawa" - dodała. Mówiła, że do projektu zostały zaproszone miejscowe ośrodki kultury, które mają pomóc w prowadzeniu badań i odnajdywaniu tych tkanin.
Samej techniki będzie można nauczyć się podczas warsztatów, które będą prowadzone w ramach "Podlaskich Splotów". Tkania sejpaku będzie uczyła tkaczka Sabina Knoch, przedstawicielka tej techniki w regionie.
Główna część "Podlaskich Splotów" odbędzie się w dniach 10-11 czerwca. Zaplanowano m.in. piknik tkacki na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku, warsztaty z różnych technik, a także wystawy i spotkania z twórcami.
W ramach wcześniejszych działań promujących tkactwo Podlaski Instytut Kultury organizował liczne warsztaty, powstały specjalne wydawnictwa dla dzieci i dorosłych, a także zainicjowano szlak turystyczny "Kraina wątku i osnowy", który skupia warsztaty tkackie i tkaczki w Podlaskiem.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/