Ponad 20 prac, wykorzystujących tradycyjną tkaninę radziuszkę, jak obrusy, poduszki, ale też ubrania, parawan, leżak czy abażur do lampy - nadesłano w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Podlaski Instytut Kultury. Jak mówią organizatorzy, konkurs pokazał, że radziuszkę, która była techniką ginącą, udało się ożywić.
Promocji i wsparciu osób komponujących własną muzykę, piszących teksty i wykonujących własne utwory służy Festiwal Piosenki Autorskiej "Źródła Dźwięków", który 21 i 22 września odbędzie się w Białymstoku. W przesłuchaniach weźmie udział 16 artystów z całej Polski.
Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku, gdzie mieści się Podlaski Instytut Kultury (PIK).
Sejpakowi – tradycyjnej tkaninie znanej w północno-wschodniej Polsce – będzie poświęcony tegoroczny festiwal tkactwa „Podlaskie Sploty” organizowany przez Podlaski Instytut Kultury. Imprezę zaplanowano na czerwiec.
Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku planuje opisać i udokumentować tradycyjne tkaniny regionu; zachęca mieszkańców województwa podlaskiego, by je udostępnili. Wystawy, na które złożą się przyniesione materiały, zaplanowano w kilku miejscowościach np. w Białymstoku.
Pokazem spektakli dla dzieci i młodzieży w miejscowościach, gdzie nie ma teatru, rozpoczyna się w sobotę w projekt „Piktogramy” Podlaskiego Instytutu Kultury. Ma on uwrażliwiać najmłodszych na sztukę.
Warsztaty różnych technik tkackich, dwudniowy festiwal z pokazami tkania, a także wystawy tradycyjnych tkanin złożą się na rozpoczynającą się kolejną odsłonę projektu Podlaskiego Instytutu Kultury promującego tradycyjne tkactwo "Podlaskie sploty".
Informacje o około stu twórcach ludowych z regionu będzie można docelowo znaleźć w cyfrowej bazie utworzonej z danych zebranych przez pracowników Podlaskiego Instytutu Kultury. Baza pod nazwą „e-tradycja” już działa, obecnie jest tam 12 dziedzin twórczości ludowej.
Promocji młodych artystów – uczniów i studentów – ma służyć Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus, który po raz 13. odbędzie się w Białymstoku. Impreza rozpocznie się w piątek, wystąpi 20 wykonawców.
Działania edukacyjno-kulturowe, które będą tworzone z udziałem dzieci i młodzieży, będą mogli zrealizować m.in. animatorzy i nauczyciele w ramach uruchomionego w poniedziałek konkursu Podlaskiego Instytutu Kultury. Wnioski można składać do 4 maja.