W Wielki Czwartek o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. Krzyżma przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza bez udziału ludu i duchowieństwa w archikatedrze warszawskiej. Księża odnowią przyrzeczenia złożone podczas święceń kapłańskich po ustaniu pandemii - poinformowało PAP w środę biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 za zgodą Stolicy Apostolskiej, będzie odprawiana bez ludu, pominięty zostanie obrzęd obmycia nóg. Po mszy św. Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum, nie będzie przenoszony do tzw. Ciemnicy.
W Wielki Piątek i Wielką Sobotę rano nie będzie sprawowana w Archikatedrze tzw. Ciemna Jutrznia.
Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 17.00 będzie sprawowana bez udziału ludu. Adoracja krzyża poprzez przyklęknięcie (a nie ucałowanie). Papież Franciszek zgodził się, aby zbiórka prowadzona przy tej okazji na Bazylikę Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej została przeniesiona na 13 września.
W tym roku nie będzie Centralnej Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy.
W Wielką Sobotę nie będzie też zwyczajowego święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Zalecane jest błogosławieństwo podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny.
Sprawowana wieczorem o godz. Wigilia Paschalna w całości odbędzie się wewnątrz świątyni. Jej pierwsza część Liturgia Światła zostanie ograniczona do zapalenia paschału i śpiewu Exultet. Liturgia chrzcielna - do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie będzie natomiast udzielany sakrament chrztu. Ani po Wigilii Paschalnej ani przed mszą o świcie sprawowaną w Wielkanoc nie będzie w tym roku procesji rezurekcyjnych.
Wyjątkowo w tym roku - ze względu na pandemię - w czasie Triduum Paschalnego kapłani będą mogli udzielać Komunii świętej nie tylko chorym, ale także innym wiernym, którzy o to poproszą.
Transmisje z Triduum Paschalnego na kanale You Tube Archidiecezji Warszawskiej oraz stronie internetowej archwwa.pl. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mhr/