Polska po 1989 roku

28.10.2017

Tysiące tradycyjnych drzew wzbogaci krajobraz woj. opolskiego

Ponad dwa tysiące sadzonek drzew tradycyjnych gatunków - m.in. jarzębin, śliw, czereśni - trafi do opolskich gmin. Akcja jest upamiętnieniem 20 lecia programu Odnowa Wsi.

Sadzonki drzew zakupione przez samorząd województwa to gatunki tradycyjnie sadzone na Śląsku. Jarzębiny, śliwy, morwy, głogi, czereśnie, bzy lilaki ozdobią drogi i przestrzeń publiczną. Powstaną także modelowe sady ze starymi odmianami drzew owocowych. Ponad sto drzew będzie bezpośrednim upamiętnieniem 20-lecia wprowadzenia na terenie województwa programu Odnowa Wsi.

"Akcja jest częścią projektu pn. “Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego”. Do końca października opolskie gminy i powiaty otrzymają sadzonki drzew i krzewów do zakładania modelowych sadów oraz zadrzewień przydrożnych. W rezultacie w regionie powstanie ponad 12 km nowych zadrzewień przydrożnych. Do projektu zgłosiły się 24 miejscowości z 23 gmin" - wyjaśnia Violetta Ruszczewska z urzędu marszałkowskiego w Opolu.

Kolejne przedsięwzięcie dotyczy sadów owocowych z tradycyjnymi drzewami, jakie często kojarzą się z dzieciństwem współczesnych mieszkańców regionu. W tym roku do projektu zakładania sadów zgłosiło się 18 miejscowości z 16 opolskich gmin, w których posadzonych zostanie 270 drzewek owocowych. Będą to m.in. jabłonie grafsztynek prawdziwy, książę Albert Pruski i oliwka żółta, czereśnie B?ttnera czerwona, Schneidera późna i vega, grusza konferencyjna, klapsa i bonkreta Williamsa; śliwa węgierka zwykła, renkloda ulena, królowa Wiktoria, wiśnia łutówka i gubeńska oraz pigwa gruszkowa.

Dodatkowo 128 opolskich sołectw wyraziło chęć upamiętnienia jubileuszu 20-lecia programu Odnowy Wsi i z tej okazji zasadzą ponad trzymetrowe, już kilkuletnie drzewa. Będą to dęby, lipy, klony i buki. Łącznie w 2017 r. w ramach projektu “Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego” nasadzonych zostanie blisko 2 500 drzew i krzewów, co według założeń projektu, przyczyni się do ochrony opolskiej bioróżnorodności, przywracania tradycyjnego sadownictwa oraz ochrony przed zanieczyszczeniem środowiska, hałasem, wiatrem i śniegiem we wsiach, miastach i na szlakach komunikacyjnych pomiędzy nimi. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL