Losy polskich leśników deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz przybliża nowa publikacja Muzeum Auschwitz. Według historyków trafiło ich tam co najmniej 205. W niemieckich obozach śmierć poniosło co najmniej 170 leśników – podało we wtorek Muzeum.
"Księga Pamięci to pomnik dla tych spośród naszych kolegów, których reżim hitlerowski potraktował w szczególnie okrutny sposób. Trafili do obozu z powodu swojej narodowości i zaangażowania w sprawy polskie. Zostawili za sobą? lasy, o które dbali. W leśnych osadach pozostały osierocone dzieci i żony. Znamy nazwiska tylko 205 polskich leśników, którzy trafili do obozu Auschwitz. Byli to ludzie z całej przedwojennej Polski” – napisał we wstępie do publikacji dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.
Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował we wtorek, że „Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” podzielona została na dwie główne części. „Pierwsza zawiera artykuły poświęcone m.in. edukacji leśników w 20-leciu międzywojennym i ich sytuacji po wybuchu II wojny, a także ustawodawstwu niemieckiemu, które dotyczyło leśnictwa w okupowanej Polsce. Część druga przybliża powody aresztowania leśników i ich deportacji do Auschwitz oraz biogramy więźniów, którym towarzyszy bogaty wybór dokumentacji archiwalnej” - wskazał.
Historyk z Muzeum Auschwitz Bohdan Piętka wskazał, że „kiedy wybuchła II wojna światowa, les´nicy natychmiast włączyli się? do walki w obronie niepodległości kraju, a następnie do walki konspiracyjnej”. „Szacuje się?, ze byli ta? polska? grupa? zawodowa?, która poniosła jedne z najwyższych strat podczas wojny, sięgające 50 proc. przedwojennego stanu osobowego. Równie duże ofiary poniosły ich rodziny” - podał Piętka.
Jak zaznaczył, „powodem deportacji leśników polskich do KL Auschwitz – tak jak i w przypadku pozostałych wie?z´niów polskich – było ich zaangaz˙owanie w działalność´ konspiracyjna? oraz represje wynikające z terrorystycznych działań´ okupanta niemieckiego”.
W początkowej fazie okupacji niemieckiej działalność´ konspiracyjna leśników polegała głównie na zbiórce i zabezpieczeniu broni pozostałej w lasach po kampanii wrześniowej oraz na prowadzeniu - w nadzorowanej przez okupanta niemieckiego gospodarce leśnej - różnych form sabotażu, jak niszczenie lub ukrywanie polskich akt i planów gospodarczych, fałszowanie danych dotyczących wieku drzewostanu, stanu lasów i możliwości ich eksploatacji, czy opóźnianie zarządzonej przez okupanta akcji inwentaryzacyjnej.
„Działalność´ leśników w zorganizowanej konspiracji wojskowej polegała na bezpośrednim udziale w akcjach sabotaz˙owo-dywersyjnych i walce oraz tworzeniu zaplecza dla partyzantów w postaci kwater, punktów kontaktowych, zaopatrzenia w zrywność´, magazynowania broni, opieki nad rannymi i chorymi oraz ukrywania osób zdekonspirowanych. (…) Leśnicy pełnili takz˙e funkcje kierownicze i dowódcze na róz˙nych szczeblach konspiracji wojskowej” – napisał w Księdze Bohdan Piętka.
Publikacja Księgi Pamięci została sfinansowana z pieniędzy Lasów Pan´stwowych. Inicjatorem jej wydania było Stowarzyszenie Les´ników „Przyjaźń´” im. s´w. Jana Gwalberta.
Księga dostępna jest bezpłatnie w wersji elektronicznej pod adresem: http://auschwitz.org/gfx/auschwitz/userfiles/_public/2020_news/ksiega_pamieci_lesnikow_deportowanych_do_kl_auschwitz_w_latach_1940-1944.pdf.
Paweł Sawicki poinformował, że z okazji wydania publikacji Miejsce Pamięci odwiedzili m.in. sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Edward Siarka oraz główny inspektor Lasów Państwowych Artur Malowaniec. Na dziedzińcu bloku 11 złożyli wieńce, oddając hołd wszystkim ofiarom Auschwitz.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/