Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego zwróciła się w czwartek do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, by zawetował ustawę, nakazującą jej zmianę nazwy na Rosyjską Cerkiew Prawosławną na Ukrainie.
„Uważamy tę ustawę za antykonstytucyjną i zamierzamy bronić swoich praw wszelkimi sposobami prawnymi. Zwracamy się do prezydenta Ukrainy, by zastosował wobec tej ustawy weto” – oświadczyło biuro prawne Cerkwi.
W ocenie Patriarchatu Moskiewskiego ustawa narusza prawo do wolności wyznania, dyskryminuje „miliony wiernych, należących do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej”, a także nie odpowiada Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”.
Sekretarz biura ds. kontaktów międzynarodowych Patriarchatu Moskiewskiego Ihor Jakymczuk powiedział agencji Interfax-Ukraina, że następstwem ustawy będzie wzrost napięcia w ukraińskim społeczeństwie. Jego zdaniem ustawa „stworzy warunki do przejmowania świątyń kanonicznej Cerkwi”.
Wcześniej Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy wprowadziła zmiany do Ustawy o Wolności Sumienia i Organizacjach Religijnych, zgodnie z którymi organizacje religijne, których centrum znajduje się poza granicami kraju, powinny wskazać to w swojej nazwie.
Oznacza to, że Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego powinna zmienić nazwę na Rosyjska Cerkiew Prawosławna na Ukrainie. W czasie debaty parlamentarnej na ten temat przed siedzibą Rady Najwyższej zgromadziło się około tysiąca wiernych, którzy nawoływali, by państwo nie ingerowało w sprawy Kościoła prawosławnego.
Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego sprzeciwiła się zjednoczeniu ukraińskich Kościołów prawosławnych, które 15 grudnia w Kijowie powołały do życia Cerkiew Prawosławną Ukrainy.
Weszły do niej Kościoły, które nie były uznawane za kanoniczne przez inne Kościoły prawosławne na świecie: Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna.
15 grudnia uczestnicy soboru zjednoczeniowego wybrali zwierzchnika nowej Cerkwi, którym został 39-letni Epifaniusz (Dumenko). 6 stycznia ma on odebrać z rąk ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I tomos (akt) o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ ap/