Kilkaset osób wzięło udział w organizowanej w Łodzi po raz pierwszy Ekumenicznej Drodze Światła z udziałem duchownych i wiernych wszystkich wyznań chrześcijańskich, których świątynie znajdują się w mieście. Uroczysta procesja przeszła ulicami w piątek wieczorem.
Droga Światła (łac. Via Lucis) jest odprawiana w Kościele od 1988 roku. Za inicjatorów tego nabożeństwa, przypomnianego w roku 2000 przez Jana Pawła II, uważa się zgromadzenie ks. salezjanów, którzy - wzorując się na 14 stacjach Drogi Krzyżowej - wyznaczyli 14 stacji paschalnych, odnoszących się do przedstawionych w Ewangelii i Dziejach Apostolskich wydarzeń po zmartwychwstaniu Chrystusa.
W Łodzi Droga Światła miała charakter ekumeniczny i została poprowadzona od świątyni ewangelików reformowanych przy ul. Radwańskiej do kościoła luterańskiego przy ul. Piotrkowskiej z przystankiem przy znajdującej się pomiędzy nimi katedrze rzymskokatolickiej.
Wierni ze świecami przystawali na stacjach, by wspólnie się modlić i wysłuchać rozważań paschalnych, prowadzonych przez duchownych różnych wyznań chrześcijańskich. Na pierwszej stacji rozważane było powstanie Chrystusa z martwych, na ostatniej - posłanie uczniom Ducha Świętego.
Na wcześniejszej konferencji prasowej abp. Grzegorz Ryś, który w ubiegłym roku zastąpił na stanowisku metropolity łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego - obecnego metropolitę krakowskiego, poinformował, że Ekumeniczna Droga Światła to odpowiedź na wielokrotne pytania o wznowienie Ekumenicznej Drogi Krzyżowej, która odbywała się w Łodzi i że temat ten był poruszany m.in. w gronie przedstawicieli kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej.
"Pod wieloma względami Droga Światła jest łatwiejsza do przeżycia, ponieważ wszystkie 14 stacji opartych jest o tekst Nowego Testamentu, więc łatwo nam się spotkać w medytacji nad tymi wydarzeniami z przedstawicielami wszystkich kościołów reformowanych oraz z braćmi i siostrami z kościoła prawosławnego" - wyjaśnił.
Ekumeniczna Droga Krzyżowa – z udziałem wiernych i duchownych różnych kościołów chrześcijańskich, którzy w procesji przechodzili ulicami centrum miasta - odbywała się w Łodzi w Wielki Piątek od 2000 roku. W 2013 r. abp Marek Jędraszewski, który wtedy objął stanowisko metropolity łódzkiego, zadecydował, że Droga Krzyżowa nie będzie nazywana ekumeniczną i zmienił jej formułę.
Abp. Jędraszewski zmienił wówczas m.in. trasę Drogi Krzyżowej – wcześniej wyruszała z parafii ewangelicko-augsburskiej - i zdecydował, że rozważania w trakcie nabożeństwa będzie wygłaszał katolicki ksiądz, zamiast – jak praktykowano wcześniej – duchowni różnych wyznań. Przedstawiciele siedmiu niekatolickich kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej uznali, że nowa formuła Drogi Krzyżowej jest dla nich "nieakceptowalna" i zrezygnowali z uczestnictwa w procesji.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ wus/