Unikatowy zbiór 1500 książek z literatury pięknej i popularnonaukowej poświęconej historii, etnografii i sztuce Chin udostępnia od piątku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Tytuły pochodzą z jednej z największej na świecie bibliotek w Szanghaju.
W księgozbiorze znajdują się również pozycje z zakresu kulinariów, albumy fotograficzne oraz prace dotyczące ekonomii.
Książki, które można wypożyczać w Gabinecie Szanghajskim w głównej siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na Targu Rakowym, pochodzą ze zbiorów Shanghai Library, jednej z największej bibliotek na świecie. Założona w 1952 r. placówka gromadzi ponad 53 miliony tytułów.
„To unikatowa, jedyna w Polsce kolekcja chińskich książek przekazana nam w ramach prowadzonego przez szanghajską bibliotekę projektu Window of Shanghai (Okno Szanghaju – PAP). Większości tych tytułów nie można kupić w kraju, a jeśli nawet są dostępne to za duże pieniądze - powiedziała PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Natalia Gromow.
„To unikatowa, jedyna w Polsce kolekcja chińskich książek przekazana nam w ramach prowadzonego przez szanghajską bibliotekę projektu Window of Shanghai (Okno Szanghaju – PAP). Większości tych tytułów nie można kupić w kraju, a jeśli nawet są dostępne to za duże pieniądze - powiedziała PAP rzecznik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Natalia Gromow.
Celem rozpoczętej w 2002 r. inicjatywy Window of Shanghai jest popularyzacja Chin i kultury Chin poza granicami tego kraju. W ciągu pierwszych dziesięciu lat funkcjowania tego programu szanghajska biblioteka podarowała ponad 40 tys. książek instytucjom bibliotecznym w 48 krajach na całym świecie.
Większość książek będących do wypożyczenia w Gabinecie Szanghajskim Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku jest w języku chińskim, część tytułów jest też w językach angielskim, francuskim, niemieckim i polskim.
„Mamy m.in. świetne do nauki języka książki z literatury pięknej w języku chińskim i tłumaczeniu na angielski” – wyjaśniła Gromow.
Podkreśliła, że w kolekcji są książki, które wyróżniają się pod względem edytorskim.
„Na uwagę zasługuje chociażby plan Pekinu, który rozkłada się na pięć metrów. Są też wycinanki, czyli prezentacje rękodzieła chińskiego, które można wyjąć z książki i je sobie obejrzeć. Są to bardzo atrakcyjne publikacje nawet dla tych, którzy nie znają chińskiego języka” – podkreśliła Gromow.
Zbiór w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku przyciągnie na pewno studentów sinologii na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia otworzyła te trzyletnie studia licencjackie w ubiegłym roku akademickim. Obecnie, liczba osób studiujących sinologię na UG przekracza 50 osób. W tym roku akademickim na jedno miejsce na tym kierunku studiów chętnych było siedmiu kandydatów.
Gromow dodała, że zbiory Gabinetu Szanghajskiego są też adresowane do wszystkich osób zainteresowanych historią, kulturą i życiem codziennym Chin. Dla nich to głównie, organizowane są w bibliotece regularnie spotkania z różnymi osobami, które opowiadają o Państwie Środka. (PAP)
rop/ dym/