Kultura i sztuka 1945-1989

13.09.2014 aktualizacja 09.01.2017

Uruchomiono portal poświęcony paryskiej „Kulturze”

 Redaktor naczelny paryskiej „Kultury” Jerzy Giedroyc. Maisons-Laffitte, 1997 r. Fot. PAP/J. Ruciński Redaktor naczelny paryskiej „Kultury” Jerzy Giedroyc. Maisons-Laffitte, 1997 r. Fot. PAP/J. Ruciński

W przeddzień 14. rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia uruchomiony został portal internetowy poświęcony Instytutowi Literackiemu i paryskiej „Kulturze”. Umożliwia on dostęp do elektronicznej wersji m.in. wszystkich numerów "Kultury" i "Zeszytów Historycznych".

„Portal pokazuje dorobek wielkiego Polaka i umożliwia dostęp do źródła polskiej myśli politycznej” – powiedział PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak.

Jak podkreślił Maciej Klimczak, który w sobotę uczestniczył w spotkaniu w Maisons - Laffitte, Jerzy Giedroyc był drogowskazem dla wielu współczesnych polityków. „Mam nadzieję, że była to lekcja konstruktywna i że wyciągają z tego wszystkiego wnioski” – mówił Maciej Klimczak. „Portal umożliwia dostęp do numerów paryskiej +Kultury+ i +Zeszytów Historycznych+, do dokumentów, listów, zdjęć i filmów. Dzięki nowoczesnym środkom technicznym można zobaczyć, jak piękne jest to miejsce, jaką energią promieniuje i jakie bogactwo oferuje” – dodał.

Portal (www.kulturaparyska.com) zawiera w wersji elektronicznej wszystkie 637 numerów „Kultury” i 171 numerów "Zeszytów Historycznych", a odbiorcy mają dostęp do opublikowanych w tych pismach tekstów.

Portal (www.kulturaparyska.com) zawiera w wersji elektronicznej wszystkie 637 numerów „Kultury” i 171 numerów "Zeszytów Historycznych", a odbiorcy mają dostęp do opublikowanych w tych pismach tekstów.

Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura" Wojciech Sikora to swego rodzaju wirtualne archiwum, który umożliwi badaczom, studentom i pasjonatom podróż po niezwykłych zasobach. Są tam m.in. biogramy ok. 170 osób, związanych z paryską "Kulturą" i ich najważniejsze teksty, listy z bogatej korespondencji Jerzego Giedroycia oraz fotografie, z których ponad połowa nie była wcześniej publikowana.Dostępne są wywiady, filmy i nagrania. Można też odbyć wirtualny spacer po domu przy avenue de Poissy 91 w Maisons-Laffitte.

Założony przez Jerzego Giedroycia w 1946 roku Instytut Literacki stanowił jeden z najważniejszych ośrodków wolnej myśli politycznej i literackiej. Współpracowali z nim m.in. Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, Andrzej Bobkowski, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz.

Archiwum podparyskiego Maisons-Lafitte ze względu na swoją uniwersalną i wyjątkową wartość w 2009 r. zostało wpisane na prestiżową listę Pamięci Świata UNESCO, obok takich obiektów z Polski jak rękopisy Fryderyka Chopina czy Tablica 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 roku. (PAP)

wos/ ala/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL