Kultura i sztuka po 1989 roku

10.09.2019

W 2020 r. koniec remontu kwatery powstańców śląskich i wielkopolskich na warszawskich Powązkach

W przyszłym roku odnowiona ma zostać kwatera powstańców wielkopolskich i śląskich na warszawskich Powązkach; prace będą kosztować 100 tys. zł. Do tej pory udało się tam odnowić upamiętniający powstańców pomnik.

Jak poinformował PAP jeden z inicjatorów projektu, prezes Instytutu Poznańskiego Jan Zujewicz, kwatera powstańców wielkopolskich i śląskich od dziesięcioleci nie była remontowana i wymaga gruntownej renowacji. Z pomysłem jej odnowienia wyszła grupa poznaniaków, którzy mieszkają i pracują w Warszawie.

W ub. roku zainicjowana została zbiórka pieniędzy na renowację pomnika stojącego w centrum kwatery. Prace remontowe ruszyły w kwietniu 2019 roku; obiekt oczyszczono, uzupełnione zostały ubytki.

"Teraz zabieramy się za renowację nagrobków, jest ich 138 z czego 57 należy do powstańców wielkopolskich, reszta to są powstańcy śląscy. Liczymy na to, że prace konserwatorów potrwają do końca pierwszego kwartału 2020 r." – powiedział Zujewicz.

Wyjaśnił, że trwają starania o pozyskanie dofinansowania na ten cel. "Liczymy też na włączenie się w naszą inicjatywę podmiotów ze Śląska. Przygotowujemy się na prace obejmujące całą kwaterę, wszystkie nagrobki. Koszt renowacji nagrobków to ok. 100 tys. zł, renowacja pomnika kosztowała ok. 35 tys. zł" – powiedział.

Zadaniu towarzyszy projekt edukacyjny. Instytut Poznański przygotował wspólnie z Projektem Poznań foldery i zeszyty ćwiczeń dla szkół poświęcone powstaniu wielkopolskiemu, ogłoszony został też konkurs dla uczniów szkół średnich pt. "Żywe Powstanie". Jego zwycięzcy odbędą lot samolotem nad Poznaniem.

Jak wyjaśnił Zujewicz, podróż odbędzie się w konwencji lotu zwiadowczego nad miastem ogarniętym powstaniem. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL