Starożytność

16.06.2018

W Arsenale Miejskim we Wrocławiu festyn archeologiczny - Ludzie Ognia

Rekonstrukcja wytopu żelaza w piecu dymarskim, prezentacja wyrobu naczyń glinianych, czy szklanej biżuterii - to tylko niektóre z atrakcji festynu archeologicznego, który w sobotę i w niedzielę odbędzie się w Arsenale Miejskim we Wrocławiu.

Organizatorem festynu "Ludzie Ognia" jest Muzeum Archeologiczne, które jest częścią Muzeum Miejskiego Wrocławia.

W tym roku impreza, która jest organizowana w ramach Dni Wrocławia, w całości poświęcona jest prezentacji rzemiosł opartych na wykorzystaniu ognia, funkcjonujących na ziemiach polskich w starożytności – poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta.

Głównym punktem programu tegorocznego festynu będzie rekonstrukcja wytopu żelaza w piecu dymarskim. Piec jest wzorowany na obiektach sprzed niemal dwóch tysięcy lat, które archeolodzy odkrywali m.in. na Śląsku.

W sobotę odwiedzający festyn będą mogli zobaczyć budowę glinianego szybu pieca oraz proces prażenia w specjalnym palenisku rudy żelaza. "W drugim dniu rekonstruktorzy przeprowadzą proces wytopu, którego finałem w godzinach popołudniowych będzie wydobycie z pieca i przekuwanie tzw. łupki, czyli bryły surowego żelaza" - przekazała rzeczniczka.

Oprócz tego będzie można również zobaczyć jak działa warsztat kowalski, jak wyglądał proces odlewania przedmiotów z brązu oraz jak produkowano naczynia z gliny.

"Odmienny charakter będzie miała praca szklarzy wytwarzających biżuterię w formie różnokolorowych paciorków. Z kolei, ze skomplikowanymi technikami wykonywania srebrnej biżuterii w pradziejach zapozna zwiedzających mistrz-złotnik" - podkreśliła Pluta.

Organizatorzy imprezy zapowiedzieli również prezentację uzbrojenia rzymskich legionistów i barbarzyńskich wojowników reprezentowanych przez Hariów. Przewidziano także inscenizacje historyczne.    (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL