Epoka nowożytna

11.01.2019

W barokowym Pałacu Branickich w Białymstoku powstała ścieżka historyczna

Barokowy zespół pałacowo-parkowy Branickich w Białymstoku. Fot. PAP/J. Ochoński Barokowy zespół pałacowo-parkowy Branickich w Białymstoku. Fot. PAP/J. Ochoński

Ścieżka historyczna, która prowadzi przez wnętrza Pałacu Branickich w Białymstoku i opowiada historię tego miejsca oraz rodu Branickich powstała w ramach unijnego projektu „Spacer w przeszłość”.

Zabytkowy barokowy Pałac Branickich jest wizytówką miasta i regionu. Od kilkudziesięciu lat jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

Uczelnia zakończyła właśnie realizację projektu "Spacer w przeszłość", w ramach którego odnowiono XVIII-wieczne rzeźby Herkulesów na pałacowym dziedzińcu, główną salę Aulę Magna, pałacową kaplicę, malowidła naścienne a także udostępniono zwiedzającym pałacowe piwnice. Utworzono ścieżkę historyczną, która prowadzi przez te wszystkie miejsca opowiadając o historii rodu Branickich, pałacu oraz Białegostoku.

"Zdajemy sobie sprawę, jaką perełką jest, jakim wyjątkowym miejscem jest ten pałac, jakim symbolem jest naszego miasta, naszego regionu" - powiedział w piątek podczas podsumowania trzyletniego projektu rektor UMB prof. Adam Krętowski. Dodał, że pałac jest ogromnym dziedzictwem narodowym i uczelnia ma tego świadomość, dlatego - jak podkreślił - stara się "utrzymać ten pałac w rozkwicie".

Przypomniał, że trwa dyskusja czy pałac powinien być siedzibą uczelni. Podkreślił, że to pierwsi studenci tej uczelni odbudowywali zniszczony w trakcie II wojny światowej pałac, a kolejne władze uczelni dbały o jego stan. Mimo, iż pałac jest siedzibą uczelni, to jest otwarty dla turystów - codziennie zwiedzają go liczne wycieczki.

Odpowiedzialna za projekt dyrektorka Muzeum Historii Medycyny i Farmacji - które mieści się w dawnych pracowniach lekarskich Pałacu Branickich - Magdalena Grassmann powiedziała PAP, że dzięki unijnym środkom udało się poddać renowacji "jedną z najważniejszych w Polsce rezydencji barokowych". W jej ocenie najważniejszą częścią projektu jest udostępnienie pałacowych piwnic - dotąd niedostępnych - zwiedzającym. Przypomniała, że pochodzą z XVII wieku - podczas prac udało się odkryć oryginalne tynki i ceglaną podłogę.

Dyrektorka dodała, że na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich przeprowadzone mają być prace archeologiczne. Zwróciła uwagę, że do utworzenia ścieżki historycznej wykorzystano nie tylko eksponaty i archiwa, ale też nowoczesne rozwiązania jak kioski multimedialne. Ścieżka kończy się w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

Projekt "Spacer w przeszłość - konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Pałacu Branickich w Białymstoku" był współfinansowany ze środków unijnych. Jego wartość to 2,9 mln zł, z czego blisko 2,5 mln. pochodziło z UE.

Początki założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku sięgają XVI wieku. Największą świetność osiągnęło za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie. Od końca lat 90. XX wieku trwają - z przerwami - prace rewaloryzacyjne Ogrodu Branickich. Kilka lat temu miasto zakończyło rewaloryzację dziedzińca wstępnego, odtworzono fontanny, pawilon pod Orłem i ustawiono odnowione rzeźby w alejach.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL