Kwiaty są głównym motywem rozpoczynającego się w sobotę wieczorem w Białymstoku V festiwalu „Barokowe Ogrody Sztuki”. Późnym wieczorem specjalny kwiatowy mapping będzie można oglądać na budynku Pałacu Branickich.
Mapping będzie prezentowany o godz. 22.30. Kwiatowa animacja będzie też pokazywana wieczorami od czwartku do niedzieli na elewacji pobliskiego Pałacyku Gościnnego.
Festiwalowi towarzyszy prezentowana od sobotniego popołudnia w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy (oddział Muzeum Podlaskiego) wystawa "Bukiety baroku". Na prezentowanych tam obrazach można zobaczyć właśnie kompozycie kwiatowe, bukiety, martwą naturę. "Przedstawione na płótnach charakterystyczne dla epoki zasady układania roślin sprawiły, że do dzisiaj we wzornictwie i florystyce takie barokowe kompozycje są bardzo popularne" - podkreśla muzeum w materiałach o wystawie. Na wystawie znalazły się obrazy m.in. ze zbiorów Muzeum Podlaskiego, ale też Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Jeszcze w piątek wieczorem na terenie ogrodów przy Pałacu Branickich odbędzie się inscenizacja artystyczna: "W muzycznym ogrodzie" z udziałem białostockich aktorów, muzyków, zespołów muzyki dawnej.
W siedzibie organizatora festiwalu - Domu Kultury Śródmieście - od soboty będzie można oglądać wystawę rysunków Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz pt. "Najpiękniejsze kwiaty baroku". Zaplanowano także wykład Agnieszki Żukowskiej z Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie o kwiatach baroku.
W Pawilonie Włoskim na terenie ogrodów przy Pałacu Branickich w sobotę będą także pokazane prace uczniów Pracowni Plastycznej Ogniska Plastyczno-Komputerowego z Domu Kultury Śródmieście "Artystyczne bukiety". Nie zabraknie muzyki dawnej, koncert zaplanowano właśnie przy Pawilonie Włoskim.
W niedzielę, ostatniego dnia festiwalu można wziąć udział w warsztatach z tworzenia kosmetyków naturalnych, zwiedzić rzadko udostępniany tunel pod pałacowym ogrodem. Na wieczór zaplanowano koncert muzyki włoskiego baroku z udziałem m.in. sopranistki Olgi Pasiecznik.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ aszw/