W zabytkowych Młynach Rothera w Bydgoszczy, które przeszły rewitalizację, zorganizowana zostanie wystawa stała „Młyn–Maszyna”. 16 interaktywnych instalacji przeniesie widzów w świat mechanizmów zamieniających zboże w mąkę.
"Wystawa +Młyn-Maszyna+ to opowieść osadzona w industrialnej poetyce, w której zanika granica między obserwatorem a instalacjami. To przestrzeń odczuwania emocji, przenosząca zwiedzających do rzeczywistości pełnej wielopoziomowych interakcji. Tutaj poczujemy i usłyszymy rytm bicia serca młyna" - powiedziała autorka wystawy Sylwia Mularczyk.
Wyposażenie zabytkowych młynów nie zachowało się, zostało jednak szczegółowo opisane w niemieckim piśmie branżowym w 1855 r. Materiał jest źródłem wiedzy o przeszłości budynku i mechanizmach, które w nim działały. To właśnie dawne rysunki stały się inspiracją przygotowania wystawy.
Zainstalowanych zostanie 16 stanowisk interaktywnych. Odwiedzający wystawę będę mogli wcielić się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców.
Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wykonanie wystawy "Młyn-maszyna". Po podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 11 miesięcy na realizację przedsięwzięcia. Otwarcie ekspozycji planowane jest w drugiej połowie 2023 r.
Kompleks Młynów Rothera na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej został wybudowany w połowie XIX w., a po rewitalizacji został oddany do użytku przed rokiem. Składa się m.in. z centralnie położonego młyna oraz spichrza mącznego i spichrza zbożowego. Na zewnątrz znajduje się taras z fontanną.
Obecnie trwa etap aranżacji i wyposażania wnętrz, które otwierane będą sukcesywnie. W formule tymczasowej odbywają się już w obiekcie pierwsze wydarzenia – wystawy, koncerty, warsztaty.
Otwarcie pierwszej części – spichrza zbożowego wraz z wystawą stałą "Węzły" - obędzie się we wrześniu. Ekspozycja będzie nawiązywać do historii miasta nierozerwalnie związanego z rzeką i Bydgoskim Węzłem Wodnym. W planach jest trzecia wystawa stała poświęcona funkcjonowaniu mózgu. (PAP)
Jerzy Rausz
rau/ aszw/