Tajniki kryptologii, matematyki, informatyki i cyberbezpieczeństwa będzie można zgłębiać w sobotę w Bydgoszczy na pikniku międzypokoleniowym poświęconym wybitnemu bydgoszczaninowi Marianowi Rejewskiemu. Wydarzenie odbędzie się na tarasie Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej.
Piknik przygotowano z okazji przypadającej we wtorek 117. rocznicy urodzin Rejewskiego (1932-1980). W tym roku przypada również 90. rocznica złamania przez niego wraz Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
"Marian Rejewski to wspaniały wzór do naśladowania dla młodych ludzi. Tych, którzy się uczą i tych, którzy zastanawiają się nad wyborem drogi zawodowej. To postać, która pokazuje, że patriotyzm wyraża się także w rzetelnej pracy i oddaniu nauce. W końcu Rejewski, dzięki praktycznemu zastosowaniu wiedzy naukowej i zmysłowi technicznemu, wpłynął na losy świata. Chcemy, żeby urodziny Rejewskiego stały się nowym, cyklicznym, miejskim świętem, celebracją pamięci o wielkim bydgoszczaninie" – powiedział dyrektor instytucji kulturalnej Młyny Rothera Sławomir Czarnecki.
W czasie pikniku będzie można obejrzeć replikę Enigmy i bombę kryptologiczną Rejewskiego, a także dowiedzieć się, jak szyfrować informacje z pomocą telefonu komórkowego. W ramach sentymentalnej podróży do przeszłości uczestnicy wydarzenia będą mogli zasiąść w szkolnej ławce z czasów Rejewskiego oraz spróbować swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem. Odbędą się też spacery śladami Mariana Rejewskiego, w których ramach wraz z przewodnikiem będzie można odkrywać związane z rodzinną Bydgoszczą historie z życia kryptologa.
Biografię Rejewskiego będzie można poznać także, zwiedzając tematyczną wystawę. Zaplanowano też inspirowaną życiem i dokonaniami kryptologa etiudę "Enigmatic", łączącą sztukę pantomimy, teatru ruchu i żonglerki artystycznej. Przewidziano też dyskusję "Bydgoski Rejewski".
Młyny do współpracy przy organizacji pikniku zaprosiły różnorodne instytucje, ekspertów i artystów. Podczas wydarzenia atrakcje zaproponują m.in.: Poznańskie Centrum Dziedzictwa – Centrum Szyfrów Enigma, Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty i Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. (PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ joz/