W czerwcu nastąpi otwarcie zachodniego skrzydła siedziby Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Konserwacja reprezentacyjnych wnętrz tej części dawnej rezydencji cesarskiej Wilhelma II rozpoczęła się jesienią 2018 roku.
Z okazji ponownego otwarcia tej części budowli przygotowywana jest m.in. okolicznościowa wystawa; od czerwca wyremontowaną cześć budowli będzie można zwiedzać z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem.
"Konserwacja zachodniego skrzydła zamku jest pierwszym tak dużym przedsięwzięciem w tej części gmachu od lat 40. ubiegłego wieku. Unikatowe, historyczne wnętrza po latach intensywnego użytkowania były bardzo zniszczone. Konserwacja sal i korytarzy przywróci im blask i wzbogaci o nowe technologie. Niektóre przestrzenie zmienią swój wygląd, umożliwiając realizację przedsięwzięć poszerzających naszą ofertę kulturalną" - podało biuro prasowe CK Zamek.
Znajdujący się w centrum Poznania obiekt został wzniesiony w latach 1905-1910 jako rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II; była to ostatnia zbudowana dla panującego władcy rezydencja cesarska w Europie. W trakcie II wojny światowej podjęto decyzję o przebudowie dawnych apartamentów cesarskich na potrzeby Adolfa Hitlera.
"Nie możemy się doczekać, kiedy zachodnie skrzydło będzie ponownie otwarte dla zwiedzających, kiedy turyści i poznaniacy wejdą do dawnych pokoi i apartamentów, zobaczą niepowtarzalny wystrój budynku i będą mogli przyjrzeć się z bliska cesarskiemu tronowi" – podkreśliła Martyna Łokuciejewska z biura prasowego CK Zamek.
Przed rozpoczęciem prac CK Zamek informowało, że koszt modernizacji wyniesie prawie 21 mln zł, ponad 14 mln zł stanowi dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przedsięwzięcie objęło modernizację reprezentacyjnych wnętrz na parterze oraz I i II piętrze w zachodniej części zamku, w tym zabytkowej kamieniarki, stolarki, tynków i sztukaterii.
W związku z otwarciem części obiektu po remoncie przygotowywana jest wystawa, na której znajdą się obiekty związane z budynkiem oraz jego historią, m.in.: płaskorzeźby, meble czy dokumenty. Dostępna będzie również mediateka pełna archiwalnych materiałów oraz opowieści ludzi, których losy splotły się z zabytkową budowlą.
Po otwarciu zachodniego skrzydła będzie można skorzystać z usług zamkowych przewodników. Od czerwca do dyspozycji gości będą też audioprzewodniki – jako osobne urządzenie albo aplikacja, dostępna dla każdego użytkownika, posiadającego telefon z wyświetlaczem dotykowym. Zaplanowano też spacery architektoniczne, skierowane przede wszystkim do osób posiadających podstawowe kompetencje z zakresu historii sztuki i architektury.
W planach CK Zamek jest ponadto realizacja spektaklu inaugurującego funkcjonowanie sal i korytarzy zachodniego skrzydła oraz pokazy filmowe poświęcone historii budowli w kontekście historii Poznania i Polski.
Zamek został wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Franza Schwechtena jako rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II. Obiekt wzniesiono na wzór średniowiecznych zamków, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 21 sierpnia 1910 roku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, stał się jedną z siedzib Prezydenta RP. Część pomieszczeń udostępniono Uniwersytetowi Poznańskiemu.
W trakcie II wojny światowej podjęto decyzję o przebudowie dawnych apartamentów cesarskich na potrzeby Adolfa Hitlera. Historycy nie dysponują dowodami, że ten kiedykolwiek pojawił się w zamku. Obiekt był siedzibą namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera.
Po wojnie pojawiły się propozycje zburzenia lub przebudowania zamku. Wtedy też postanowiono obniżyć wieżę zegarową, symbolicznie pozbawiając budowlę dominującego charakteru w architekturze Poznania.
Przez pierwsze powojenne lata zamek nadal służył Uniwersytetowi, później stał się siedzibą władz miasta. Od 1962 roku służy kulturze. Działające w historycznych murach Centrum Kultury Zamek w Poznaniu to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ par/