W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie w czwartek 21 stycznia odbędą się uroczystości z okazji 30-lecia przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Liturgii o godz. 11.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Z względu na pandemię wezmą w niej udział tylko pracownicy kurii polowej oraz dziekani Ordynariatu Polowego - poinformował w poniedziałek PAP ordynariat polowy WP.
Przypomniano, że ordynariat swoją działalność opiera na Konstytucji Apostolskiej Jana Pawła II "Spirituali militum curae" z roku 1987 oraz dekrecie Kongregacji ds. Biskupów przywracającym Ordynariat Polowy w Polsce i zatwierdzającym statuty tegoż ordynariatu, a także na innych dokumentach kościelnych oraz wojskowych.
Ordynariat przywrócono po zmianach politycznych 1989 r., papież Jan Paweł II przywrócił Ordynariat Polowy 21 stycznia 1991 r. i mianował ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia pierwszym po II wojnie światowej biskupem polowym.
Hierarcha utworzył wszystkie niezbędne instytucje diecezji wojskowej i wprowadził księży kapelanów do jednostek wojskowych. "Z wielkim wysiłkiem wojska i społeczeństwa wybudowano, wyremontowano lub zaadaptowano pomieszczenia na kościoły i kaplice garnizonowe" - czytamy w komunikacie.
Wspomniano, że "dzięki życzliwości biskupów diecezjalnych i przełożonych zakonnych znalazła się również odpowiednia liczba duchownych, którzy podjęli służbę zawodową lub w charakterze kapelanów pomocniczych". Jak dodano, "abp Głódź zorganizował opiekę duszpasterską nad misjami stabilizacyjnymi i pokojowymi. Zadbał także o szkolenie własnych alumnów".
W roku 2004 nowym ordynariuszem polowym został bp Tadeusz Płoski, który pełnił tę posługę do roku 2010, kiedy zginął w katastrofie smoleńskiej. Jego następcą został bp Józef Guzdek.
Dwaj ostatni duszpasterze stanęli przed wyzwania związanym z redukcją polskiej armii, rezygnacją z zasadniczej służby zawodowej i uzawodowieniem wojska, jak też dyslokacją jednostek wojskowych. "Misje wojskowe potrzebowały kapelanów przygotowanych do posługi w warunkach wojennych, bądź też na terenach zagrożonych terroryzmem i waśniami narodowościowymi" - zwrócono uwagę.
Kapelani ordynariatu polowego posiadają stopnie wojskowe. Najniższym stopniem kapłanów jest podporucznik, najwyższym – generał dywizji.
Relacja z czwartkowych uroczystości 30-lecia przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego będzie dostępna online na stronie www.ordynariat.pl, www.ordynariat.wp.mil.pl oraz www.katedrapolowa.pl. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/