Uchodźcy z Ukrainy będą mogli znaleźć pracę, uzyskać porady prawne lub np. pomoc w wypełnianiu wniosków podczas Dnia Otwartej Integracji Polsko-Ukraińskiej, który w najbliższy czwartek zostanie zorganizowany w Centrum Kulturalno–Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.
Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska przekazała w poniedziałek, że w Czerwionce-Leszczynach jest kilkuset uchodźców, który uciekli przed wojną w Ukrainie i znaleźli schronienie u mieszkańców.
„Tutaj mogą poczuć się bezpiecznie, gdyż mieszkańcy otworzyli swoje domy i serca. Ważne jest jednak, aby po tych pierwszych dniach aklimatyzacji nasi goście zaczęli odnajdywać się w lokalnym środowisku oraz na rynku pracy. Stąd zrodził się pomysł organizacji takiego wydarzenia, do udziału w którym zapraszamy nie tylko uchodźców, ale i wszystkich mieszkańców” – zaznaczyła.
W sali głównej CKE 5 maja od wczesnego popołudnia przy stoiskach pojawią się pracownicy m.in. Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, którzy pomogą wyjaśnić wątpliwości związane z programem 500 plus, będą tam także pracownicy ZUS, urzędu skarbowego, NFZ czy ośrodka pomocy społecznej. Sprawy legalizacji dalszego pobytu w Polsce będzie można skonsultować z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Kłopoty natury prawnej pomoże rozwikłać radca prawny z Okręgowej Izby Radców Prawnych.
„Od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą staramy się pomagać uchodźcom od momentu, kiedy wysiadają na dworcu PKP w Katowicach. Przewozimy ich do miejsc zakwaterowania, otaczamy opieką dostarczając żywność czy środki pierwszej potrzeby. Na bieżąco przekazujemy również wsparcie finansowe i do gmin trafiło już łącznie ponad 60 mln zł takiego wsparcia na zbiorowe miejsca zakwaterowania oraz dla mieszkańców województwa, którzy indywidualnie zaopiekowali się uchodźcami. Na tym nie kończy się nasza pomoc: wychodzimy w teren, do uchodźców i mieszkańców właśnie poprzez organizację takich wydarzeń” – podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Urzędnicy zaznaczają, że niezwykle ważnym elementem w integracji obywateli Ukrainy w lokalnym środowisku jest praca. Dlatego też podczas Dnia Otwartej Integracji będzie można porozmawiać z przedsiębiorcami z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prezes KSSE Janusz Michałek, przypomniał, że strefa od początku włącza się w działania pomocowe na rzecz obywateli Ukrainy.
„Uruchomiliśmy strefę wsparcia, która koordynuje wymianę informacji dotyczących pomocy dla uchodźców, organizowanej przez instytucje współpracujące z KSSE, jak np. jednostki samorządów terytorialnych czy Wojewódzki Urząd Pracy. W odpowiedzi na potrzeby obu stron aktywowaliśmy giełdę pracy i giełdę ofert, dzięki którym łączymy potencjalnych pracodawców z pracownikami. Mamy nadzieję, że obecna sytuacja pomimo dramatu naszych sąsiadów jest w stanie przynieść również pewne korzyści w postaci m.in. poprawy sytuacji demograficznej, która dotyka wiele miast w naszym regionie. Chcemy zapewnić takie warunki długofalowej pomocy, aby obywatele Ukrainy zostali u nas na stałe, by dzielili się pomysłami, żeby dostarczali świeżego spojrzenia” – mówił prezes.
Ofertę edukacyjną w CKE zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – poprzez Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej z Rybnika. Pedagodzy będą uczuć dorosłych obywateli Ukrainy języka polskiego, a dla dzieci zorganizują gry i zabawy z robotami, klockami czy zajęcia taneczne.
„To nie koniec atrakcji, bowiem będzie także mowa o bezpieczeństwie. Operatorzy numeru alarmowego 112 naszego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pokażą na fantomie, jak udzielić pierwszej pomocy. Dodatkowo gry i zabawy sprawnościowe zapewnia strażacy z OSP Czerwionka oraz OSP Leszczyny” – dodała Kucharzewska.
„To kolejne już działanie, współorganizowane przez nas, dzięki któremu obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać różnorodne formy wsparcia, przygotowaliśmy także atrakcje dla dzieci, by miło spędziły czas. Od momentu wybuchu wojny otoczyliśmy uchodźców opieką i okazaliśmy im wsparcie. Chcemy, aby czuli, że właśnie u nas znaleźli swój drugi dom, znaleźli bezpieczeństwo i życzliwość” – oświadczył burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski.(PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ joz/