Biskup płocki Piotr Libera wydał dekret ustanawiający kościół filialny w Sadykrzu (Mazowieckie) Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha, patrona chroniącego od zarazy i morowego powietrza. W kościele tym, odwiedzanym przez pielgrzymów, przechowywane są przekazane z Rzymu relikwie tego świętego.
"Ustanawiam kościół filialny w Sadykrzu, należący do parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Obrytem, Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha" – ogłosił bp Libera w dekrecie przekazanym w poniedziałek PAP przez kurię diecezjalną. Przypomniał w nim, że w XVII w. istniała już w Sadykrzu kaplica św. Rocha.
Jak podkreślił w dokumencie biskup płocki, "do świętego Rocha w Sadykrzu od niepamiętnych czasów nieprzerwanie przybywają pielgrzymi, prosząc Boga za wstawiennictwem św. Patrona o zdrowie dla siebie i swoich bliskich". Wspomniał także, że "sławny stał się" tamtejszy odpust ku czci tego świętego, obchodzony co roku 16 sierpnia i połączony z uczczeniem jego relikwii.
"W czasie naznaczonym w Polsce i świecie wybuchem epidemii koronawirusa kult świętego Rocha – szczególnego patrona od zarazy i morowego powietrza – staje się niezwykle aktualny i potrzebny" – zaznaczył bp Libera w dekrecie o ustanowieniu sanktuarium w Sadykrzu.
Biskup płocki zaznaczył, że zgodnie z przekazem protokołów wizytacyjnych w tej diecezji odpust zupełny w uroczystość św. Rocha nadał kościołowi w Sadykrzu po wieczne czasy papież Klemens XIV, a aprobował w 1772 r. biskup diecezji płockiej Hieronim Antoni Szeptycki. Kolejny kościół, wzniesiony w 1812 r., z użyciem materiału z poprzedniej świątyni, spłonął w 2003 r. – wysiłkiem lokalnej społeczności został odbudowany i poświęcony w 2008 r.
Bp Libera zwrócił uwagę, że w kościele w Sadykrzu jest ołtarz z obrazem św. Rocha i relikwiarz zawierający cząstkę kości tego świętego, a relikwie te zostały przekazane z Rzymu w 2016 r. wraz z dokumentem poświadczającym ich autentyczność.
Sanktuarium św. Rocha w Sadykrzu jest czternastym sanktuarium diecezjalnym w diecezji płockiej. W 2008 r. odbudowany tam po pożarze kościół poświęcił bp Libera, który został ordynariuszem diecezji płockiej rok wcześniej.
W ostatnim czasie biskup płocki polecił, aby w parafiach tej diecezji "nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej – Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha, patrona na czas zarazy, o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków".
Wskazanie to bp Libera zawarł w apelu opublikowanym w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa, w którym zwrócił się do księży i wiernych z diecezji płockiej o ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych, w tym w kościołach i wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek zgromadzenia. (PAP)
mb/ joz/