W siedmiu dzielnicach Gdańska rozpoczynają się kursy, podczas których mieszkańcy poznają historię danego fragmentu miasta. Latem uczestnicy szkoleń będą mogli przekazać zdobytą wiedzę stając się lokalnymi przewodnikami po swoich dzielnicach.
Program pod nazwą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki prowadzi od kilku lat Instytut Kultury Miejskiej (IKM) w Gdańsku. Z roku na rok jest on rozszerzany o kolejne dzielnice. W tym roku do przedsięwzięcia dołączyła – jako siódma dzielnica - gdańska Wyspa Sobieszewska.
O 6 kwietnia do 8 czerwca każdy chętny mieszkaniec Wyspy będzie mógł wziąć udział w wykładach oraz spacerach, w czasie których eksperci przekażą wiedzę na temat tej części miasta. Wykłady odbywać się będą w siedzibie Wyspy Skarbów GAK, która to placówka realizuje projekt w tej części Gdańska w partnerstwie z IKM.
Podobne szkolenia – w formie wykładów połączonych ze spacerami - odbywać się będą od kwietnia do czerwca na terenie dzielnic Zaspa, Biskupia Górka, Dolne Miasto, Nowy Port, Orunia i Oliwa. Kursy adresowane są głównie do mieszkańców poszczególnych dzielnic, ale mogą wziąć w nich udział także inne zainteresowane osoby. W trakcie spotkań swoją wiedzą dzielić się będą z uczestnikami historycy, architekci, dziennikarze, profesjonalni przewodnicy i specjaliści w innych dziedzinach.
Po zakończeniu szkoleń ich uczestnicy będą mieli szansę sami stać się lokalnymi przewodnikami i w okresie letnim – od lipca do września, oprowadzać po swoich dzielnicach turystów oraz mieszkańców Gdańska.
Program planowanych spacerów i wykładów można znaleźć na stronie interentowej IKM - www.ikm.gda.pl
IKM realizuje projekt pod nazwą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki już po raz dziewiąty. „Dzięki temu przedsięwzięciu udaje nam się pokazywać dzielnice i ich historie z perspektywy mieszkańców – to właśnie oni wyznaczają trasy spacerów, wplatając w nie swoje wspomnienia oraz ciekawostki i anegdoty z życia dzielnicy” – wyjaśniła cytowana w komunikacie przekazanym w poniedziałek mediom Barbara Sroka z IKM.
W każdej dzielnicy program prowadzony jest we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi lub instytucjami kulturalnymi.
W 2015 roku od odbyło się w niemal 300 spacerów po Gdańsku zorganizowanych w ramach projektu. Udział wzięło w nich ponad 4,6 tys. osób. Z kolei w 2016 roku w 402 spacerach udział wzięło już prawie 6,7 tys. osób. W minionym roku w kilkuset spacerach uczestniczyło około 5,5 tysiąca osób.
Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) to nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum miasta o ok. 15 kilometrów. Jest zamknięta w ramionach Śmiałej Wisły od zachodu, Martwej Wisły od południa i Przekopem Wisły od wschodu. Wody Zatoki Gdańskiej oblewają jej teren od północy.
Atrakcją Wyspy Sobieszewskiej jest bogactwo przyrodnicze. Na jej terenie znajdują się dwa obszary objęte programem Natura 2000 oraz dwa rezerwaty przyrodnicze: "Ptasi Raj" i "Mewia Łacha". Występuje w nich prawie 300 gatunków ptaków, z których 115 odbywa tutaj swe lęgi, a wiele zimuje na wodach otaczających wyspę. Na Wyspie występuje też blisko 500 gatunków roślin, w tym storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski.
W Sobieszewie ulokowanych jest sporo hoteli, pensjonatów i innych miejsc stworzonych z myślą o turystach. Oprócz Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego, w położonych na terenie Wyspy Górkach Wschodnich, znajduje się Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/