W siedzibie Związku Górnośląskiego, jednej z najsilniejszych śląskich organizacji regionalnych, powstał Dom Śląski. Będzie to przestrzeń do dyskusji o przeszłości i przyszłości regionu - powiedział PAP w poniedziałek wiceprezes związku Grzegorz Franki.
Dom Śląski został otwarty w poniedziałek. Przedsięwzięcie jest inicjatywą wpisaną w obchody 25-lecia powstania Związku Górnośląskiego.
"Dom Śląski ma być miejscem spotkań i dyskusji o naszym regionie. Jego drzwi będą otwarte dla wszystkich Ślązaków, wszystkich osób, które czują się związane ze Śląskiem i utożsamiają się z nim, a także dla organizacji działających na rzecz regionu" - poinformował wiceprezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki.
Zapowiedział, że będzie to miejsce debat o przeszłości i przyszłości regionu. "Historia i tradycja są bardzo ważne, ale nie możemy zapominać o przyszłości Śląska. Będziemy więc rozmawiać o tym, czy jest to dobre miejsce do życia dla młodego pokolenia, nie zabraknie też przestrzeni do rozmów na przykład na temat starań o uznanie mowy śląskiej za język regionalny. Chcemy wraz z innymi organizacjami zastanowić się jak budować wspólne cele. Sadzę, że w atmosferze Domu Śląskiego uda nam się wypracować dobre decyzje" - powiedział.
Dom Śląski ma być również miejscem organizacji wystaw, koncertów. "Zależy nam też, aby przyciągnąć jak najwięcej młodych ludzi, którzy zaczynają szukać swojej tożsamości i korzeni. Planujemy tu organizować cykliczne występy amatorskich grup muzycznych w ramach projektu +Carbon Music+, czyli +muzyka węgla+" - dodał Franki.
Pierwszym przedsięwzięciem jest otwarcie wystawy "Henryk Sławik - bohater na każdy czas", którą będzie można oglądać od poniedziałku do końca roku. Sławik (1894-1944), powstaniec śląski, a później redaktor naczelny katowickiej "Gazety Robotniczej" i katowicki radny - wraz ze swoim przyjacielem Józefem Antallem seniorem (1896-1974) - podczas II wojny światowej wspólnie uratowali 5 tys. polskich Żydów, którzy trafili na Węgry. Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2014 Rokiem Henryka Sławika.
Kolejna wystawa będzie poświęcona Tragedii Górnośląskiej, czyli komunistycznym represjom wobec miejscowej ludności sprzed kilkudziesięciu lat. Rozpoczęły się one wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 r. Akty terroru wobec Górnoślązaków - aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki do niewolniczej pracy na Wschód, trwały przez kilka miesięcy. Według szacunków historyków w 1945 r. wywieziono ok. 50-60 tys. mieszkańców Śląska.
Związek Górnośląski skupia osoby mające różnorodne poglądy na Śląsk, należące do różnych ugrupowań, organizacji, wśród nich są m.in. prezydenci miast.
Dom Śląski powstał w siedzibie Związku Górnośląskiego, która mieści się w czterokondygnacyjnej zabytkowej willi z 1924 roku. Przed II wojną światową mieszkał w niej jeden z prezydentów Katowic, w czasie wojny przebywali tu niemieccy oficerowie z rodzinami, po wojnie była siedzibą urzędu bezpieczeństwa. Związek jest właścicielem obiektu od 1992 roku. (PAP)
ktp/ agz/