W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie w środę odbyła się uroczystość zasadzenia dębu upamiętniającego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Inicjatorem uczczenia twórcy jest Instytut Polski w Wilnie.
Dąb Pendereckiego (dąb Nadler) w kowieńskim ogrodzie botanicznym dołączył do rosnących już tu dębów upamiętniających m.in. Lecha Kaczyńskiego i Tadeusza Kościuszkę oraz róż Fryderyka Chopina.
Instytut w komunikacie przypomina, że „Krzysztof Penderecki kilkakrotnie gościł w Wilnie, dyrygował napisanymi przez siebie utworami - dziełem wokalno -instrumentalnym +Polskie Requiem+, operą komiczną +Ubu Król+ i in.” oraz podkreśla, że Penderecki – to „wielki i serdeczny przyjaciel litewskich artystów”.
Występując z inicjatywą zasadzenia dębu, Instytut Polski w Wilnie dołączył do akcji Instytutu Adama Mickiewicza „poszerzania” ogrodu Pendereckiego. Drzewa ku czci kompozytora rosną już w Singapurze i Brukseli.
W czwartek w Wilnie odbędzie się kolejne wydarzenie poświęcone pamięci polskiego kompozytora - koncert z cyklu „Krzysztof Penderecki: Europa w hołdzie Mistrzowi” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej im. św. Krzysztofa pod batutą Modestasa Barkauskasa.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez radio publiczne LRT Klasika i jest częścią projektu realizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z partnerami zagranicznymi.
W programie wileńskiego koncertu znajdzie się m.in. Sinfonietta per archi Krzysztofa Pendereckiego w zestawieniu z utworami kompozytorów polskich młodego pokolenia, w tym uczniów Maestro i laureatów konkursów kompozytorskich jego imienia, a także utwór jednej z najsłynniejszych współczesnych kompozytorek litewskich Raminty Szerksznyte.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ kib/