Polska po 1989 roku

03.07.2017

W Krakowie powstaje Aleja Kongresowa; pierwsze drzewo posadzono na sesji UNESCO

Drzewa, upamiętniające międzynarodowe kongresy w Krakowie, będą sadzone wzdłuż ul. Monte Cassino, niedaleko ICE Kraków. W ten sposób powstanie Aleja Kongresowa. Pierwsze drzewo, posadzono w poniedziałek, upamiętnia 41. sesję UNESCO w Krakowie.

Wśród sadzących platana klonolistnego byli dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„To nie przypadek, że z okazji tej sesji sadzimy drzewo tak piękne, które jest swego rodzaju rzeźbą. Jak państwo wiecie, UNESCO dba nie tylko o dziedzictwo, ale i o ochronę środowiska. I to będzie taki symbol tej ochrony” – powiedział prezydent Krakowa.

Inicjatorami utworzenia Alei Kongresowej są Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) i Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM). Aleja powstaje w pobliżu Centrum Kongresowego ICE, ponieważ jest ono miejscem licznych, wielkich międzynarodowych spotkań.

„Przy okazji każdego kolejnego międzynarodowego kongresu będzie sadzone drzewo. Docelowo chcemy, by w Alei pojawiło się co najmniej 30 platanów” – powiedział PAP dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Platan klonolistny szybko rośnie, jest odporny na warunki miejskie. Pomysłodawcy podkreślają jego ozdobny charakter oraz użyteczność w walce z zanieczyszczeniami. Zwracają też uwagę, że Kraków jest drugim po Warszawie miastem, gdzie odbywa się tak wiele międzynarodowych kongresów.

41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO została zainagurowana w Krakowie z niedzielę, obrady rozpoczęły się w poniedziałek. Wydarzenie potrwa do 12 lipca. Uczestnicy spotkań podejmą ponad 200 decyzji dotyczących światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. (PAP)

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL