W Krakowie rozpoczęły się w środę 19. Dni Tischnerowskie. „Prawo Boże to żyzna gleba, z której wyrasta człowiek o pięknym umyśle” – mówił ks. prof. Jarosław Jagiełło podczas mszy św. odprawionej w kolegiacie św. Anny w intencji patrona Dni.
Mszy św. przewodniczył rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Wojciech Zyzak. Homilię wygłosił dziekan Wydziału Filozoficznego tej uczelni, ks. prof. Jarosław Jagiełło.
"Boże prawo jest naszą mądrością. Ono jest podstawą naszej religijnej tradycji" – mówił ks. Jagiełło. Dodał, że stanowi ono wyzwanie dla każdego chrześcijanina i człowieka dobrej woli. "Powierzając nam dekalog Bóg daje wyraz swojej trosce o każdego z nas. Zabiega o to, abyśmy umieli myśleć pięknie i żyć dobrze, abyśmy mieli satysfakcję i radość ze swojego życia" – podkreślił.
"To właśnie dzięki Bożemu prawu możemy zobaczyć, że Bóg nie jest wrogiem lecz przyjacielem człowieka i niczego innego dla człowieka nie pragnie tylko szczęścia, spełnienia, zbawienia" - mówił ksiądz dziekan. Dodał, że prawo Boże daje także do myślenia o człowieku, mówi, kim jesteśmy.
"Prawo Boże to nasze dziedzictwo, które należy zachować, rozwijać i pielęgnować w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym" - podkreślił ks. prof. Jagiełło. "Może w szczególności dziś trzeba dać wyraz wierności Bożemu prawu, wszak czujemy i widzimy, że rozmaite nasze wspólnoty zaczynają boleśnie pękać, rozpadać się. Chciałoby się przywołać słowa filozofa niemieckiego: +Tylko Bóg może nas uratować+" – powiedział ks. Jagiełło.
Zauważył, że prawo Boże jest źródłem "duchowego życia i szkołą chrześcijaństwa". "Parafrazując słowa ks. prof. Tischnera trzeba powiedzieć, że prawo Boże to żyzna gleba, z której wyrasta człowiek o pięknym umyśle" - dodał. "Bądźmy wierni Bożemu prawu. Wtedy będziemy wierni człowiekowi i sobie wzajemnie. Człowieka, który stoi obok nas, nie będziemy wtedy zdradzać, poniżać, wyszydzać i lekceważyć" - podkreślił.
Temat przewodni tegorocznych Dni Tischnerowskich to: "Człowiek. Nowe wyzwania". Gościem głównym będzie chirurg transplantolog prof. Marek Krawczyk, który w czwartek wygłosi wykład "Etyka w medycynie zabiegowej – czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?".
W piątek odbędzie się dyskusja "Jak przerwać spiralę nienawiści?" z udziałem Anny Dymnej, ks. Józefa Krawca, Małgorzaty Olasińskiej-Chart i Jakuba Wygnańskiego, a tego samego dnia wieczorem na scenie Akademii Sztuk Teatralnych fragment książki "Kot pilnujący myszy" zawierającej teksty ks. Józefa Tischnera będzie czyta aktor Robert Więckiewicz.
W sobotę wręczona zostanie Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Otrzymają ją: ojciec Ludwik Wiśniewski, literaturoznawca Łukasz Garbal, autor biografii "Jan Józef Lipski oraz za działalność w Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak.
Zmarły w 2000 r. ks. Józef Tischner - kapłan, filozof, publicysta i pisarz napisał m.in. "Historię filozofii po góralsku", "Filozofię dramatu" i "Spór o istnienie człowieka".
Głównym organizatorem i gospodarzem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Uniwersytet Jagielloński we współpracy z wydawnictwem Znak, Fundacją Kultury Chrześcijańskiej "Znak", Akademią Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II i Instytutem Myśli Józefa Tischnera. Wydarzenie wspierają Ergo Hestia, AGH i miasto Kraków.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/