Ponad 300 rekonstruktorów w historycznych mundurach z epoki napoleońskiej weźmie udział w inscenizacji bitwy Wielkiej Armii ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 r., która odbędzie w sobotę w Lidzbarku Warmińskim.
Według organizatorów odbywająca się po raz 13. bitewna inscenizacja w Lidzbarku Warmińskim jest największą w Polsce rekonstrukcją walk z epoki napoleońskiej. Ok. 300 członków grup rekonstrukcyjnych z Polski, Litwy, Białorusi, Rosji i Czech wcieli się we francuskie, pruskie i rosyjskie oddziały piechoty, artylerii i kawalerii.
Inscenizacja odbędzie się na dawnym polu bitwy pod Heilsbergiem, do której doszło w czerwcu 1807 r. podczas kampanii wiosennej cesarza Napoleona Bonapartego przeciwko siłom IV koalicji. Na potrzeby walczących rekonstruktorów odtworzono w tym miejscu dawne szańce ze stanowiskami artyleryjskimi, wieżyczką obserwacyjną i ziemiankami.
Jak powiedziała PAP Marta Czerwonik-Łapko z Lidzbarskiego Domu Kultury, inscenizacja robi na widzach wrażenie dzięki efektom pirotechnicznym i barwnym mundurom walczących armii. "To ciekawe widowisko nie tylko dla miłośników historii. Co roku przyjeżdża na nie wiele osób z całej Polski i zagranicy. Naprawdę jest na co popatrzeć" - dodała.
Sobotnia inscenizacja rozpocznie się o godz. 16. w pobliżu lidzbarskich Term Warmińskich. Wcześniej turyści mogą zwiedzać XIX-wieczny obóz wojskowy i namiot sztabu Napoleona, a także obejrzeć spektakl historyczny oraz pokazy musztry piechoty i oddziałów konnych. W tym dniu odbędzie się również jarmark z produktami dawnych rzemiosł i antykami, a wieczorem potańcówka kostiumowa przy ognisku.
Bitwa pod Heilsbergiem z 10 czerwca 1807 r. jest uważana za największą - pod względem liczebności wojsk i strat - bitwę oddziałów napoleońskich ze sprzymierzonymi siłami rosyjsko-pruskimi w obecnych granicach Polski. Walczyło w niej 55 tys. Francuzów oraz 80 tys. Rosjan i Prusaków. Siłami Wielkiej Armii dowodził osobiście Bonaparte. Jego oddziały atakowały reduty i szańce bronione przez wojska rosyjskie i pruskie.
Bitwa pozostała nierozstrzygnięta; obie strony poniosły ciężkie straty, a wojska sprzymierzone musiały porzucić warowny obóz pod Lidzbarkiem Warmińskim. Walka przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III do zawarcia traktatów pokojowych w Tylży.
O znaczeniu tego starcia świadczy to, że nazwę Heilsberg umieszczono na Łuku Triumfalnym w Paryżu, wśród miejsc najważniejszych batalii Napoleona.
(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ agz/