Na obchody 217. urodzin Ludwika Geyera zaprosi w czwartek Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wydarzenie będzie skupione wokół najnowszej, otwartej pod koniec ubiegłego roku, wystawy stałej "Miasto - Moda - Maszyna".
Ludwik Geyer (1805-69) to postać bardzo ważna w historii Łodzi. Pochodzący z Niemiec przedsiębiorca nazywany był "pierwszym Lodzermenschem". W latach 1835-38 zbudował Białą Fabrykę, wyposażając ją w pierwszą na terenie Królestwa Polskiego maszynę parową. W tym zabytkowym kompleksie budynków mieści się obecnie Muzeum Włókiennictwa.
Od kilku lat w dniu urodzin (7 stycznia) Geyera muzeum organizuje specjalne wydarzenia, które przypominają o tej rocznicy. W tym roku będą odbywać się już 6 stycznia. W programie przewidziano warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także oprowadzania kuratorskie. Centralną osią obchodów będzie najnowsza, otwarta pod koniec ubiegłego roku wystawa stała "Miasto - Moda - Maszyna".
Ekspozycja to trzy wątki tematyczne, ulokowane na trzech piętrach; na przestrzeni ponad 2,5 tys. mkw. zwiedzający znajdą niemal 400 obiektów z kolekcji muzeum, które składają się na wielowątkową opowieść o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. W godz. 10.30-12 o pomyśle kuratorskim na pierwszą taką wystawę o Łodzi opowie Agnieszka Wojciechowska-Sej
W południe kierowniczka muzealnej Pracowni Konserwatorskiej Agata Pawelec zaprezentuje gościom najciekawsze eksponaty na wystawie, skupiając się na problemach ich rekonstrukcji, omawiając różne jej rodzaje dobierane w zależności od charakteru obiektu i związane z nimi trudności. Prezentacja "Od srebrnego pantofelka do sztandaru bez rewersu. Przygotowanie obiektów na wystawę Miasto – Moda – Maszyna" obejmie kilka typów eksponatów - wykonanych z tkaniny, papieru, metalu i obrazu na płótnie.
O godz. 14.30 o modzie i wzornictwie PRL-u podczas oprowadzania po nowej wystawie opowie Aneta Dmochowska – jedna z kuratorek ekspozycji oraz opiekunka kolekcji odzieży Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Z kolei o godz. 16 kurator wystawy oraz kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego Marcin Gawryszczak przybliży zwiedzającym historię powstania, rozwoju i upadku łódzkiego przemysłu włókienniczego. Będzie to opowieść o fabrykach, ich właścicielach i warunkach pracy robotników odzwierciedlonych na wystawie.
Poza tym od godz. 10 dzieci i dorośli będą mogli brać udział w warsztatach - obowiązują wcześniejsze zapisy online. W dniu urodzin Geyera bilet wstępu na wystawy stałe będzie kosztować jedynie 5 zł. Muzeum będzie czynne do godz. 19, a w klubokawiarni, znajdującej się w budynku pofabrycznej łaźni, będzie można spróbować łódzkich specjalności: zalewajki, bułek żulikowych, piernika z marchwi i opiekanej chałki.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/