W Niedzielę Miłosierdzia, która przypada 19 kwietnia, z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, gdzie w 1931 r. św. siostra Faustyna Kowalska po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego, transmitowane będą w internecie Koronka do Miłosierdzia Bożego i msza święta.
Informując o niedzielnych wydarzeniach, Kuria Diecezjalna Płocka przypomniała, że to właśnie w Płocku, podczas pobytu w tamtejszym klasztorze, św. siostra Faustyna Kowalska usłyszała w czasie objawień Jezusa Miłosiernego polecenie ustanowienia Święta Miłosierdzia: "Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, żeby był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia".
"Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku to miejsce, do którego w Niedzielę Miłosierdzia warto odbyć pielgrzymkę duchową. W czasie pandemii jest trudno o zwyczajne dopełnienie warunków odpustu, o którym mówi Jezus, pamiętajmy jednak, że w tak nadzwyczajnych sytuacjach, niezależnych od nas, możemy i powinniśmy skorzystać z nadzwyczajnych środków, jakie daje nam Kościół. Są nimi: doskonały akt żalu za popełnione grzechy i przyjęcie Komunii duchowej. Przeżyjmy ten dzień z wiarą i ufnością, zawierzając siebie i świat cały Bożemu Miłosierdziu" - zachęca ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor sanktuarium, cytowany w komunikacie.
Jak podała kuria, w związku z Niedzielą Miłosierdzia wierni z Płocka, diecezji płockiej i całej Polski "będą mieć możliwość łączności duchowej z miejscem, w którym Jezus Miłosierny polecił ustanowić Święto Miłosierdzia".
W internecie 19 kwietnia pod adresem: https://pl-pl.facebook.com/milosierdzie.plock/ o godz. 15., czyli w Godzinie Miłosierdzia będzie transmitowana modlitwa Koronki do Miłosierdzia Bożego – z miejsca, gdzie miało miejsce pierwsze objawienie się Jezusa Miłosiernego, a obecnie jest to teren rozbudowywanego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia; następnie o godz. 17. odbędzie się transmisja mszy świętej z kaplicy, w której znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego - mszy przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. kan. dr Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego płockiej kurii diecezjalnej, wykładowca tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego.
W zapowiedzi niedzielnych wydarzeń kuria diecezjalna dodała, iż tego dnia księża udzielą komunii świętej wiernym przed płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na tamtejszym Starym Rynku.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie pracowała późniejsza święta.
To właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to opisała w swym "Dzienniczku", który powstawał w latach 1934-38: "Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /.../. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie".
W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz „Jezusa Miłosiernego” namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego (1873-1939). Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny, która zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie papież św. Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. - dokonał jej kanonizacji. Wtedy też ogłosił, iż każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: "Jesu, in Te confido - Deus Caritas est" – "Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością".
Od 2015 r. trwa rozbudowa płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W ramach tego przedsięwzięcia, w sąsiedztwie klasztoru i kaplicy, powstaje kościół na 1,5 tys. miejsc, a także dom pielgrzyma dla 50 osób oraz nowe Muzeum św. siostry Faustyny. Dotychczas zrealizowano ponad 90 proc. stanu surowego zamkniętego – całe zadanie inwestycyjne zaawansowane jest w ok. 50 proc. W 2019 r. ukończono m.in. budowę wysokiej na 26 metrów wieży zwieńczonej krzyżem, która wznosi się dokładnie nad miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego. (PAP)
mb/ krap/