Kanoniczne objęcie archidiecezji gdańskiej przez arcybiskupa Tadeusza Wojdę odbędzie się 25 marca w archikatedrze oliwskiej. Ingres, czyli uroczyste, liturgiczne objęcie urzędu przez nowego metropolitę gdańskiego, będzie miał miejsce w Niedzielę Palmową.
O szczegółach obu wydarzeń poinformowali w komunikacie prasowym biskupi pomocniczy archidiecezji gdańskiej - Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński.
W dokumencie opublikowanym na stronie kurii czytamy, że rozpoczęcie pasterskiej posługi nowego arcybiskupa gdańskiego będzie miało miejsce 25 marca o godz. 11 w archikatedrze oliwskiej, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i w 29. rocznicę ustanowienia archidiecezji i metropolii gdańskiej. Ze względu na obostrzenia, wydarzenie będzie miało charakter wewnętrzny - wezmą w nim udział reprezentanci duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.
W komunikacie podano również, że ingres abp. Wojdy do archikatedry oliwskiej odbędzie się 28 marca - w Niedzielę Palmową, o godz. 14.30. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3 oraz TV Trwam i Radio Plus. Aby umożliwić udział w obrzędzie i wspólnej modlitwie szerszemu gronu osób, na placu przed świątynią zostanie ustawiony telebim.
Biskupi zachęcają do modlitwy w intencji nowego pasterza archidiecezji gdańskiej.
"Otoczmy Księdza Arcybiskupa Tadeusza naszą modlitwą, aby Jego posługa przyniosła wiele zbawiennych owoców w życiu całej wspólnoty wiary. Niech to historyczne wydarzenie będzie okazją do szczególnej jedności i powszechnej modlitwy za nowego Pasterza oraz naszą archidiecezję" - napisali biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński.
Archidiecezja gdańska nie miała metropolity od 13 sierpnia minionego roku, gdy papież Franciszek przyjął rezygnację abpa Sławoja Leszka Głódzia - duchowny skończył 75 lat, osiągając tym samym wiek emerytalny. Decyzją papieża administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został wówczas biskup elbląski Jacek Jezierski.
2 marca papież Franciszek nowym pasterzem archidiecezji gdańskiej i tym samym metropolitą gdańskim mianował Tadeusza Wojdę, który od 2017 r. był arcybiskupem białostockim. Mottem jego posługi biskupiej są słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 "Oportet praedicari Evangelium" ("Aby była głoszona Ewangelia").
Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie, w rodzinie wielodzietnej. Jego młodszy brat jest księdzem, tak jak on w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), a starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich.
W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy. Ukończył również studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach.
W maju 1984 r. decyzją Rady Prowincjalnej został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r.
W 1990 r. rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie od 2007 r. był kierownikiem biura, a w 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem. Ponadto, od 1991 r. jest kapelanem Wspólnoty Sióstr Boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. kapelanem Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego.
12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej i komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. Jak podaje biuro prasowe KEP, Wojda jest autorem licznych artykułów i rozpraw naukowych z zakresu misjologii. (PAP)
Autorka: Anna Machińska
anm/ pad/