Religia

27.06.2019

W niedzielę rozpocznie się Rok Jubileuszowy w kościele św. Zygmunta w Słomczynie

W niedzielę w kościele św. Zygmunta w Słomczynie rozpocznie się Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Stolicę Apostolską w związku z 300-leciem wzniesienia kościoła – poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Uroczystej Eucharystii w południe będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który otrzymał na ten dzień specjalne uprawnienia do udzielenia papieskiego błogosławieństwa i związanego z nim odpustu zupełnego.

Choć parafia w Słomczynie istnieje prawie 800 lat i jest jedną z najstarszych w archidiecezji warszawskiej, to obecny kościół zaczęto budować 300 lat temu po tym, jak Wisła zmieniła swój bieg i powódź podmyła mury świątyni. Budowę rozpoczęto w 1719 r.

W 300. rocznicę tego wydarzenia Penitencjaria Apostolska (najwyższy sąd kościelny Kościoła – PAP) udzieliła odpustu zupełnego pod tzw. zwykłymi warunkami (czyli przystąpienia do spowiedzi, przyjęcia Komunii Świętej i modlitwy w intencji Ojca Świętego).

Odpust ten mogą uzyskać wierni, którzy w czasie Roku Jubileuszowego od 30 czerwca 2019 do 30 czerwca 2020 r. odwiedzą kościół św. Zygmunta w Słomczynie jako pielgrzymi i wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych albo "przynajmniej przez odpowiedni czas oddadzą się pobożnemu rozmyślaniu, zakończonemu modlitwą Ojcze nasz, wyznaniem wiary i wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Zygmunta" – czytamy w dekrecie sygnowanym przez penitencjarza większego kard. Mauro Piacenzę.

Ponadto Stolica Apostolska zaleciła, aby dla dobra duszpasterskiego proboszcz i kapłani "chętnie i wielkodusznie spełniali posługę sakramentu pojednania", aby wiernym "ułatwić dostęp do osiągnięcia Bożego przebaczenia w Roku Jubileuszowym".

Kościół św. Zygmunta w Słomczynie, zbudowany w latach 1719-1725, konsekrował w 1737 r. biskup poznański Stanisław Hozjusz (parafia należała wtedy do archidiecezji poznańskiej, z której części powstała później archidiecezja warszawska). Początkowo kościół był jednonawowy. Dwie boczne nawy dobudował do korpusu na początku XX wieku ks. proboszcz Wincenty Tymieniecki, późniejszy pierwszy biskup łódzki.

W zeszłym roku wnętrze kościoła udało się wysiłkiem parafian odnowić. "Gdy wypiękniało wnętrze świątyni, uświadomiliśmy sobie, że sami też powinniśmy +wypięknieć+ przed Bogiem, przez wewnętrzne odnowienie i odrodzenie" – podkreślił proboszcz parafii św. Zygmunta w Słomczynie ks. Jacek Dzikowski. Dlatego napisał prośbę, popartą przez kard. Kazimierza Nycza, do Penitencjarii Apostolskiej o ustanowienie specjalnego Roku Jubileuszowego z okazji 300-lecia kościoła św. Zygmunta. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL